Mladoboleslavský kapitán Natov se loučí. Kariéru mu ukončilo zranění

Kapitán Mladé Boleslavi Jan Natov | foto: Martin Flousek/Předvýběr.CZ Florbal MB

681, přesně tolik bodů nasbíral mladoboleslavský kapitán Jan Natov během svého působení v Livesport Superlize. Jeho úspěšnou kariéru, během níž zvedl celkem pětkrát nad hlavu trofej pro mistra ligy, ukončilo vážné zranění.


Cesta Natova po florbalových kolbištích započala v Havířově, odkud se poté přes SSK Future, kde strávil necelé čtyři sezony, dostal do střešovického Tatranu. S tehdejším hegemonem dokázal dvakrát vyhrát titul. Hned na tom prvním během premiérového superfinále v roce 2012 zaznamenal důležitý gól na 4:4. Po druhém vítězství v superfinále v roce 2015 se přestěhoval do Mladé Boleslavi, s níž přidal na své konto další tři ligová prvenství. K pěti titulům přidal i dvě pohárová zlata, čtyři superligová stříbra a čtyři bronzové medaile a bronz z Poháru mistrů z roku 2023.

Zahrál si také v národním týmu, v němž nastoupil ke 23 kláním, debutoval 2. února 2013 v Yverdenu ve Švýcarsku a byl součástí týmu, který dosáhl velkého milníku. Na turnaji Euro Floorball Tour v České Lípě pomohl dvěma asistencemi k historicky prvnímu vítězství nad Švédskem. Češi nakonec poprvé celý turnaj ovládli a povedený rok 2014 zakončili ziskem bronzové medaile na šampionátu v Göteborgu. Natov byl se sedmi body druhým nejproduktivnějším Čechem, v klání s Estonskem sám čtyřikrát skóroval. Naposledy se v reprezentaci objevil v listopadu 2017 na EFT ve Švýcarsku.

Kalendář tenkrát v létě 2015 symbolicky ukazoval datum 8. 8., když se Jan Natov finálně upsal Bolce. Dres s dvěma osmičkami pak hájil dlouhých devět let. Od ročníku 2019/2020 byl kapitánem Bolky. Jeho rány z levého křídla děsily soupeře, pět gólů dal i na bronzovém mistrovství světa 2014. Natov se loučí jako historicky čtvrtý neproduktivnější hráč základní části české nejvyšší soutěže, v 323 zápasech nastřílel 326 gólů a na dalších 210 nahrál. V play-off měl skóre 77+68 ve 119 utkáních.

Připomeňte si milníky Jana Natova během působení v Mladé Boleslavi

Dál ho nepustila dvě vážná zranění kolene. První úraz ho připravil o takřka celou sezonu 2021/2022, na další operaci musel po prosincovém zranění v zápase v Liberci, což byl jeho poslední start v nejvyšší soutěži v kariéře. "Jsem vděčný za to, že jsem mohl hrát za Bolku a rozdávat tu lidem radost. Když jsem do klubu před devíti lety přestupoval, myslel jsem hlavně na sportovní cíle, ale spoustu věcí jsem si tu taky uvědomil. Nejvíc si odsud odnáším to, že jsem vyrostl jako člověk. Nebál bych se říct: zodpovědný člověk. Vážím si toho, že jsem tuhle možnost měl a zejména podpory Tomáše Pacáka, protože vím, kolik toho pro mě udělal. Vím, že toho nebylo zrovna málo a ne vždy to pro něj bylo jednoduché. Sport byl samozřejmě číslo 1, ale během těch devíti let jsem si uvědomil, co je v životě důležité," řekl Natov v tiskové zprávě.

"Dlouho jsem uvažoval nad tím, jakým způsobem to klukům říct, protože od prosincového zranění jsem celou dobu byl dál součástí týmu. Nechtěl jsem pokazit nějaký moment, kdy se slaví vítězství a naopak jsem se nechtěl trefit do nějakého vyloženě nevhodného momentu. Kluci mě vlastně s ohledem na vývoj semifinále donutili k tomu, že jsem jim to musel oznámit před šestým semifinále ve Vítkovicích. S Milanem Tomašíkem jsem tohle téma probíral, jestli by to mohla být dobrá motivace a shodli jsme se, že ano. Před šestým zápasem semifinále jsme měli nůž na krku a já klukům oznámil, že to může být můj poslední zápas v kariéře, u kterého jsem. Prosil jsem je, aby do toho dali ještě víc než v předchozích zápasech - i právě kvůli mně. Zkrátka jsem v ten moment ještě nechtěl končit. Myslím, že se tohle povedlo. Po zápase za mnou kluci chodili a říkali: Naty, ještě nekončíme! Ještě není konec. Ještě hrajeme," prozradil pak v rozlučkovém rozhovoru na webu Boleslavi.

Celý rozhovor si můžete pustit také zde

"Končí jeden velký příběh. Je to příběh, na který jsem opravdu pyšný. Před devíti lety jsme přivedli do Bolky mladého kluka, který miloval florbal, ale v dospělém životě se ještě teprve hledal. Dali jsme mu možnost vyrůst jako člověk a sportovec a on nám dal nejlepší roky své kariéry a spoustu radosti. Mladá Boleslav a její florbalová komunita objala Honzu Natova a stala se na mnoho let jeho domovem a místem, kde bude vždy uznáván a respektován. Vzpomínky na krásné góly a velké výhry zůstanou, pociťuji vděčnost za všechno hezké, ale i za těžké a bolavé okamžiky, které jsme společně překonávali. Té vděčnosti nyní dodávají hloubku. Honza ukončuje svou výjimečnou kariéru a je mým přáním, aby jeho zarputilost a vůle odpracovat si a zasloužit si všechny úspěchy byla inspirací pro všechny, kteří budou nosit boleslavský dres v budoucnosti. Naty, díky a přání všeho dobrého do dalšího života," řekl generální manažer Bolky Tomáš Pacák.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se