{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KARTY DO PLAY-DOWN EXTRALIGY ŽEN JSOU ROZDÁNY

Obrázek ke článku
7. 3. 2020

Kromě vyřazovacích bojů, na jejichž konci je zisk mistrovského titulu, se o víkendu rozhoří také boje o záchranu Extraligy žen. V bojích o udržení příslušnosti k nejvyšší soutěži v zemi bojují florbalistky Bulldogs Brno, kterým na poslední chvíli unikla účast v play-off, FBS Olomouc, FBK Jičín a liberecké Crazy girls, které v základní části nezískaly ani jeden bod.

Bulldogs Brno – Crazy Girls FBC Liberec

Až v posledním kole základní části se rozhodovalo, kdo obdrží poslední vstupenku do play-off. Z přímého souboje o 8. místo mezi Panthers Praha a Bulldogs Brno nakonec vyvázly vítězně Pražanky a poslaly tak Bulldogs, letošního extraligového nováčka, do play-down, kde vyzvou Crazy Girls FBC Liberec. Druhému jmenovanému celku se v letošní sezoně nedaří. Ze všech 22 zápasů v základní části se mu nepodařilo vytěžit ani jeden bod.

V historických statistikách není možné přehlédnout zlatou libereckou éru čítající neskutečných 6 titulů z nejvyšší české ženské florbalové soutěže v řadě. Nyní, o více než 10 let poté, zažívá tým zcela odlišnou situaci. Liberec vstoupil do sezony s nejméně zkušeným kádrem plným mladých hráček, což se podle trenéra Tomáše Jakubíka podepsalo také na průběhu sezony. “Když si vezmu celou extraligu, tak se vše vyvíjelo, jak jsem předpokládal,” a konstatuje, že hlavní část pro jeho tým začíná právě teď, prvním zápasem play-down. „Jak se říká, je to úplně jiná soutěž a na ničem, co se odehrálo v základní části, nezáleží,” popisuje charakter nadcházejících bojů o udržení. “Poslední zápasy nám ukázaly cestu, která by pro nás měla být odrazovým můstkem. Série se hraje na 4 vítězné zápasy a základ úspěchu bude, aby holky vynaložily co největší úsilí a chuť hrát,“ podotýká odhodlaný Jakubík a věří v možný úspěch, pokud se Liberci podaří navázat na výkony v posledních utkáních. „Zbraně rozhodně neskládáme,“ dodává.

„Zbraně rozhodně neskládáme“

Aktuální situaci hodnotí také trenér Bulldogs Rudolf Škubal „Vzhledem k nesplnění našeho primárního cíle, postupu do play-off, tak jsme trošku rozmrzelí. Sice jsme jako nováček drželi krok s ostatními týmy a o osmé místo bojovali až do posledního kola, ale abychom mohli příští sezonu do play-off postoupit, musíme letos ligu udržet.“ Ačkoliv utrpěly několik vysokých proher s týmy navrch tabulky, ukázaly své kvality a do poslední chvíle balancovaly na hraně postupu do play-off. Role extraligového nováčka však není jednoduchá. „Letošní sezona byla náročná z psychického hlediska, minulé sezony jsme většinu zápasů vyhrávali, letos bylo výher málo.“ doplňuje Škubal. Receptem Bulldogs na úspěch v bojích o udržení, které se tento víkend rozehrají v brněnském SportPointu, bude dle slov trenéra široký kádr, týmové pojetí a rychlost hry.


FBŠ Olomouc – KM Automatik FBK Jičín

Druhou dvojici, která se střetne v bojích o udržení pozice v extralize tvoří desátý Olomouc a o jednu příčku níže umístěný Jičín. Cesta obou týmů základní částí měla podobný průběh a na konci je v tabulce dělil jen tříbodový rozdíl. Očekává se tedy velmi tvrdá a vyrovnaná série, kde budou rozhodovat zkušenosti z klíčových zápasů a silná morálka.

Olomouc zažila divokou základní část. „Potýkaly jsme se snad se všemi problémy, které mohou v týmu nastat: odchody klíčových hráček a neustálá kumulace dlouhodobě zraněných a nemocných, z toho plynoucí nutnost maximálního zapojení mladých a nezkušených juniorek a učení se herních základů,“ vysvětluje trenérka FBŠ Olomouc Alice Pavlíková a zmiňuje i poměrně vážné interní problémy, jejichž řešení mnohdy muselo dostat přednost před samotným florbalem. I přesto, že cílem bylo konečné umístění do osmého místa, bojům o záchranu se Olomouc nevyhne. „Naši konkurenti předváděli vyrovnanější výkony a poměrně brzy bylo jasné, že play-off bude opět bez nás. Na rozdíl od loňska je to ale zasloužené,“ přiznává Pavlíková, jejíž svěřenkyně ve druhé půlce základní části několikrát ukázaly, že se učí a zvládají konkurovat i týmům ze středu tabulky. S tímto sebevědomím se chystají i do zápasů play-down: „Musíme si být jisté, že do extraligy prostě patříme. To samé bude mít v hlavách i Jičín. Pro nás bude klíčové, abychom byly ‚v pohodě‘ a nenechaly se rozhodit soupeřem ani samy sebou.“

„Klíčové je být v pohodě“

„Celkově za mě je tato sezona maličkým zklamáním. V zápasech s týmy ze spodku tabulky jsme nepodávaly přesvědčivé výsledky,” lituje ztracených bodů hrající trenérka Jičína Lucie Paulovičová. Na druhou stranu vyzdvihuje dobré pasáže, které tým předváděl proti těžším soupeřům. “Nakonec se ale vždy ukázala kvalita, takže se žádná překvapení nekonala,” uzavírá základní část a se svým týmem už se těší na blížící se play-down. “Moc dobře si uvědomujeme, že série s Olomoucí nebude žádná procházka růžovým sadem,” zůstává nohama na zemi Paulovičová a zmiňuje i výsledky ze sezony, které přejí spíše soupeřkám. Play-down, jak sama říká, je naprosto rozdílná soutěž, kde se na výsledky ze základní části nehraje. Kádr Jičína tvoří řada hráček, včetně Paulovičové, které mají minulé zkušenosti spíše z play-off a nyní se budou muset vyrovnat se zcela odlišnou rolí. „Série bude hlavně o morálu a o tom, kdo si půjde za vítězstvím přímočaře a sebevědomě,“ shrnuje Paulovičová.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek