{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

LINA HÄGG: VĚŘÍM, ŽE SE OD SEBE MŮŽEME NAVZÁJEM UČIT

Obrázek ke článku
2. 7. 2020

Vítkovice nedávno ohlásily novou zajímavou posilu. Vedení klubu zapátralo v zahraničních vodách a v následující sezoně bude jednou z rytířek také útočnice švédského IBF Sundsvall, Lina Hägg. Taková spolupráce nepochybně rozšíří obzory a přinese cenné podněty k dalšímu rozvoji nejen dvaadvacetileté Lině, pro kterou to bude první zkušenost v zahraničí, ale i nejvyšší ženské soutěži jako takové. Pro Extraligu žen by účast švédské hráčky mohla znamenat neobvyklý element, který její úroveň pozvedne a dodá čerstvý vítr.

Proč jste se rozhodla přijmout nabídku Vítkovic a vyzkoušet český extraligový florbal?
Byla jsem už nějakou dobu v kontaktu s Tomášem Krásným, prezidentem Vítkovic, a od samého začátku jsem si udělala velmi dobrý obrázek o týmu i o klubu. Sledovala jsem některé jejich zápasy během minulé sezony a herní styl, kterým se Vítkovice prezentují, se v mnohém podobá tomu, na který jsem zvyklá a myslím si, že mi bude dobře sedět. Komunikace s klubem byla dosud bezproblémová. Myslím, že dobrodružství, které na mě teď čeká, mě v mnohém posune dopředu jako florbalistku i jako člověka, a to je důvod, proč mi nabídka připadala lákavá a přijala jsem ji.

Co myslíte, že pro vás bude jiné?
Myslím, že rozdílné to pro mě bude hlavně mimo hřiště. Život v nové zemi, nový tým i spoluhráčky - to všechno bude jiné a na to všechno se budu muset adaptovat. A co se konkrétně florbalu týče, tak se váš způsob uvažování podle mě trochu liší od toho našeho. Věřím, že to bude přínosem pro všechny z nás a že se můžeme od sebe navzájem učit, abychom se jako tým posunuli dál.

Jaké máte cíle pro nadcházející sezonu?
Mým cílem je co nejvíce přispět svými schopnostmi a snažit se v každé situaci, jak nejlépe umím, a pomoci tak dosáhnout cílů, které si stanovíme s týmem. Chtěla bych určitě dát nějaké branky, zároveň být dobrou týmovou hráčku a samozřejmě vyhrávat.

Váš tým doma ve Švédsku, IBF Sundsvall, se poslední dobou drží na špičce druhé nejvyšší švédské ligy. Co podle vás dosud chybělo k tomu, abyste postoupily do SSL?
Ano, několikrát už jsme byly opravdu blízko. V loňské kvalifikaci nás vyřadil tým Nacka Wallenstam, který nakonec do SSL zaslouženě postoupil a svoji premiérovou sezonu v nejvyšší soutěži zvládl obstojně. Myslím, že náš problém byl hlavně v tom, že jsme nebyly schopny podávat po celou sezonu dobré výkony. Odehrály jsme řadu opravdu kvalitních zápasů, ale občas se to nepovedlo a některé důležité zápasy jsme ztrácely. Věřím a pevně doufám, že se IBF Sundsvall do SSL jednou probojuje.

Kdy se chystáte přiletět do Česka?
Mám v plánu se sem přesunout tak, abych mohla hrát už na turnaji Czech Open. Bude to někdy na přelomu července a srpna.

Na co se nejvíc těšíte v nové zemi? Už jste někdy předtím navštívila Česko?
Už se nemůžu dočkat stěhování do Česka. Ještě jsem tady nikdy nebyla, poprvé až tento týden, kdy jsem se setkala s týmem a účastnila se klubové akce Vítkovický den. Bude pro mě moc zajímavé dozvědět se něco o vaší zemi a také se těším, až se pořádně seznámím s lidmi v týmu.

Říká se, že čeština je jedním z nejtěžších jazyků na učení. Už jste začala trénovat? 
Ano, čeština mi zatím přišla hodně složitá. Ještě jsem se skoro nic nenaučila, ale budu se snažit, abych aspoň něčemu rozuměla, než přiletím.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek