{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek
Obrázek

​​

ALEŠ ZÁLESNÝ: NÁVRAT DO FBC JE PRO MĚ VÝZVA

Obrázek ke článku
10. 1. 2019

Někdejší reprezentační stálice a člen All Star Teamu mistrovství světa 2008 v České republice Aleš Zálesný se po Novém roce rozhodl pro dočasný návrat do ostravského FBC. Co ho k tomu vedlo, s jakými cíli přichází a jak dlouho v Česku setrvá, si přečtěte v rozhovoru, který nám po svém návratu poskytl.

Váš návrat do FBC Ostrava přišel jako blesk z čistého nebe. Kde se zrodila tato myšlenka?
Myšlenka přišla, jak říkáte, jako blesk z čistého nebe teď v neděli a hned v pondělí se to začalo řešit.

Přesun do FBC nicméně není trvalý. Jak dlouho si vás fanoušci v Česku užijí?
Já doufám, že co nejdéle. Můj sen je zahrát si minimálně semifinále, ale uvidíme, jak to dopadne. Nicméně budu tady do konce sezóny.

V domácí nejvyšší soutěži se objevíte po bezmála šestnácti letech. Jste připraven na změnu, kterou tato liga prošla?
Tak na to se těším nejvíc. Jak to u nás porostlo za šestnáct let. Je to opravdu dlouhá doba, tak jsem zvědav, jak to zvládnu. Je to pro mě výzva.

Jak se i přes pokročilý florbalový věk udržujete v kondici?
Takže v prvé řadě si myslím, že to hráč musí mít v sobě, tu vůli a odhodlání. Já osobně si dělám letní přípravu individuálně a samozřejmě také s týmem. Běhám na Finském oválu, tedy na pilinách. V létě hraji in-line hokej, což mi hodně dává. V zimě dělám hokejového rozhodčího, takže jsem pořad v zatížení. Občas nějaká ta posilovna, když je třeba. Nejraději dělám kliky, ve Švédsku jsem jich dělal pět set denně, teď už jsem od toho upustil, ale měl bych zase začít (směje se).

Vaše Verbano je ve švýcarské NLB na solidní páté příčce. Nemáte výčitky, že svému týmu ve zbytku sezóny nepomůžete?
Odehrál jsem tam šest sezón a dostal jsem je tam, kde jsou dnes. Když jsem se s klukama loučil, tak někteří měli slzy v očích a bylo jim to líto, ale chápou mě a přejí mi hodně štěstí a s FBC co nejlepší výsledek. Jsou mi vděční za to, že jsem u nich hrál.

Ostrava se trápí na hranici play-off. Cítíte tlak, že jste to právě vy, kdo má přinést změnu?
Je to tak. Jsem hráč, co rád hraje pod tlakem a je mi známo, že jsou momentálně mimo osmičku. Ale jsem přesvědčen, že kluci to play-off udělají a doufám, že jim pomůžu do dalších bojů. Nejdůležitější bude parta, abych tam zapadnul. Nikdy jsem s tím neměl problém, tak doufám, že mě kluci přijmou a budeme šlapat jak se sluší a patří.

Jaké jsou vaše florbalové plány po skončení této sezóny?
Tak na to je ještě brzy. Nikdy neplánuji před ukončením aktuální sezóny. Jednak to nedělá dobrotu a zbytečně nezaplňuji hlavu, ta se musí soustředit na tuto sezónu.

Je vám 39 let, ve florbale máte hodně za sebou, prošel jste si všechny TOP ligy světa. Plánujete tyto zkušenosti prodat v pozici trenéra?
Nějaké nabídky už jsou, ale nevěnuji jim pozornost, začnu to řešit až po sezóně. Strašně rád dělám s mladýma klukama, kde si můžu sám vychovat a vypěstovat talenty. Pak to nějak zahřeje na srdíčku, když vidíte, jaké udělali pokroky.

V zahraničí jste strávil téměř polovinu života. Kde vidíte svou další budoucnost?
Dost jsem toho po celém světě viděl a měl bych to předat těm nejmenším, aby to někam dotáhli. Jak říkám, hráč už musí být hotový ve dvaceti letech, pak jenom zdokonaluje to, co umí. Takže svou budoucnost vidím asi u těch mladších, ale určitě bych se nebránil ani mužům. Více mě ale láká ta mladší generace.

A v Česku, nebo jinde?
Mám venku rodinu a jsem tam už dlouho. Rodina je u mě na prvním místě a půjdu tam, kde bude nejspokojenější, což je momentálně tam. Nevím, co bych v Česku po šestnácti letech dělal.

foto: swiss unihockey

Tabulka soutěže
Obrázek