​​​​

ANALÝZA DAT: CHODOV VS VÍTKOVICE 3:7

5. 4. 2018

V páté minutě druhého semifinále mezi Chodovem a Vítkovicemi se hosté ujali vedení a to si udrželi až do konce. Tento průběh se odrazil i na výsledcích dat z utkání, které jsem sbíral.

První třetina skončila 0:3, paradoxně

Při pohledu na skóre by se mohlo zdát, že první třetina byla tou nejpovedenější ze strany Vítkovic. Ve skóre určitě, herně a co se týče tvorby střeleckých pozic, to však pravda nebyla. Vítkovice si v první třetině vytvořily jen dva střelecké pokusy z předbrankového prostoru, oba ale využily. Domácí měli hned šest střeleckých pokusů z tohoto nejnebezpečnějšího prostoru, gól ale žádný. *Odhadované skóre po první třetině bylo 2,4 : 0,8, to reálné ale 0:3. Další průběh zápasu pak nabídl očekávaný průběh, Chodov s výraznou převahou střeleckých pokusů, zejména těch z postupného útoku. Vítkovice s vyšším podílem bloků a více pokusy z nebezpečných protiútoků. Podstatné ukazatele celého zápasu najdete v grafu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Chodov dokončil zápas s mírnou převahou, co se týče tvorby střeleckých pozic, ale do skóre se to ne a ne promítnout. Jak to tak bývá u týmů, které hrají s náskokem, úspěch podtrhly další dva faktory - blokování střel a vychýlená muška. 36% střeleckých pokusů Chodova při hře 5 na 5 skončilo blokem. Dalších 21% střel zamířili Pražané mimo branku (nebo trefily tyčku). Přehled v následujícím grafu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Na střelecké pokusy z protiútoků to bylo 6:11 pro Vítkovice (góly 0:1). Chodovu se relativně dařilo i získávat míček napadáním a vytvořil si takto více střeleckých pokusů než soupeř (11:5), po hříchu ale ani z těchto akcí nepadl v zápase gól.

Graf držení míčku a to v rozdělení na obrannou a útočnou polovinu nám pak dokresluje průběh celého utkání. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Povšimněme si, že v první třetině se Vítkovicím dařilo držet Chodov na uzdě a domácí nestrávili příliš času s míčkem v útoku (tmavě modrá barva dole v grafu). Druhá třetina byla pak spíše vyčkávanou Vítkovic a sílícího územního tlaku Chodova. Třetí třetina pak přinesla ještě odlišný obraz hry a byl k vidění otevřený florbal, kdy to byly spíše Vítkovice, kterým se vedlo držet míček daleko od své branky. V posledních deseti minutách to již Chodov otevřel úplně a při dlouhé hře bez brankáře logicky zamkl svého soupeře.

Celkem si Chodov vytvořil dostatek střeleckých pozic na to, aby zápas vyhrál. Podobně dopadl i poslední zápas těchto soupeřů v základní části, jen se vše odehrálo v opačném gardu. Vítkovice v převaze, ale skóre pro Chodov. K tomuto zápasu jsem provedl také analýzu dat.

Řezanina s Hájkem se schopností držet soupeře na uzdě

V analýze hráčů se zaměřím na schopnost hráčů (spíše celých pětek) držet se s míčkem na útočné polovině (tzv. územní převaha) a zároveň držet soupeře s míčkem dál od vlastní branky. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Vítkovický tým dokázal soupeře přehrávat zejména, když byli na hřišti Řezanina, Hájek, Šebesta, Hubálek anebo Firda. Útok Delong, Sladký, Tokoš nebo obránce Nehera zase v zápase strávila výrazně vyšší podíl času při bránění. Ofenzívní síla Chodova se projevovala hlavně, když byl na hřišti Mikeš, Ondrušek, Pražan a Sýkora. Zároveň to jsou hráči, kteří se museli i často bránit akcím soupeře. Diváci tak viděli v jejich přítomnosti na ploše nejotevřenější florbal. S územní převahou hrála i většina dalších hráčů Chodova.

Poslední graf značí aktivitu hráčů v zakončování útočných akcí. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Čím výše hráč je, tím častěji se podílel jako střelec nebo nahrávač na zakončení. Hodnoty jsou přepočteny na 60 minut hry 5 na 5 tak, aby bylo možné srovnání hráčů mezi sebou. Nepřekvapí, že horní část grafu opanují hlavně hráči Chodova, kteří vytvořili v utkání více střeleckých pokusů. Čím více je hráč vpravo, tím častěji volil při zakončení střelbu. Strachota, Tyl a Ondrušek byli nejaktivnějšími střelci v zápase. Kašovský nebo vítkovický Firda se také velmi často podíleli na koncovce, jen jako nahrávající.

Shrnutí:
  • Vedení Vítkovic od páté minuty událo průběh hry, Chodov v územní (22% vs 18% držení míčku v útoku při hře 5 na 5) a střelecké převaze (79:41 na střelecké pokusy), Vítkovice silné v blocích (24% vs 39% podíl bloků v zápase) a protiútocích (6:11 na střelecké pokusy při hře 5 na 5)
  • Paradoxní průběh první třetiny, kde si Vítkovice vytvořily náskok (0:3 na góly, 2.4 : 0.8 na *odhadované góly)
  • Řezanina s Hájkem s nejlepší bilancí územní převahy
  • Hra Sýkory, Pražana, Ondruška a Mikeše příčinou nejotevřenějšího florbalu
  • Tyl, Strachota a Ondrušek jako častí střelci, Kašovský a Firda jako častí nahrávači

* Odhad skóre je vypočítán z pravděpodobností vstřelení gólu různých oblastí útočné poloviny. Střelecký pokus z předbrankového prostoru tak má vyšší šanci na gól než střely z jiných oblastí. Ve výpočtu není zahrnut typ útoku (postupný útok, protiútok apod.) nebo typ zakončení (z první, tahem apod.). Oba parametry mají potenciál zpřesnit odhad a při dostatku dat s nimi bude počítáno.