{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


DELONG O RESTARTU SUPERLIGY: CÍTIL JSEM ZDRAVOU NERVOZITU

Obrázek ke článku
19. 11. 2020

Livesport Superliga je zpět a od pondělního večera už známe první výsledek. Ostravské derby vyznělo lépe pro rytíře z Vítkovic, kteří uspěli 9:3. Na skóre se výrazně podílel první útok lídra tabulky, reprezentant Adam Delong zaznamenal dokonce hattrick a k němu připojil jednu asistenci. „Z pohody pramení dobré výsledky,“ říká čtyřiadvacetiletý útočník o dobrém rozpoložení vítkovického kádru.

Rytíři z Vítkovic zůstávají neporaženi. Po osmi zápasech mají na svém kontě plný bodový zisk, a přestože je aktuální tabulka Livesport Superligy nekompletní, tak se drží před ostatními celky na čele s velkým náskokem. Lídr soutěže se může spolehnout na první pětku, v níž je útok ve složení Adam Delong, Matyáš Šindler a Rostislav Gattnar. Tento trojlístek prozatím bodoval ve všech utkáních a vládne kanadskému bodování.

„Těší mě, že můžu hrát s takovými hráči,“ chválí si tuto spolupráci Delong, jenž rovněž nezapomíná zmínit důležitost restartu superligy. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Jsem za to vážně vděčný.“

Adame, jaký byl váš režim ve Vítkovicích během té nucené pauzy?
Režim jsme měli náročný, ale to mi vůbec nevadilo. Bylo dobře, že jsme se udržovali v kondici, protože by byla vážně škoda o ni přijít. V létě jsme tvrdě trénovali a delší pauza by nám uškodila. Chodili jsme běhat ven a podobně, poté přišlo povolení týkající se halových tréninků, což jsme velmi uvítali. Přeci jen zase jsme trénovali naplno a hlavně i společně s hokejkou.

A jak často jste trénovali?
Zhruba čtyřikrát týdně a měli jsme to rozfázované. Některé tréninky byly zaměřené na vytrvalost, jiné na posilování, co bylo venku přístupné. Takže zejména posilování a běhaní.

Jakou důležitost připisujete restartu superligy?
Za prvé bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Jsem za to vážně vděčný. Mrzelo mě, že ten povedený start do sezony musel být přerušený, protože nám to vážně v týmu - a hlavně v lajně - šlapalo. Ta pauza nás všechny zastavila, ale jsem upřímně rád, že to znovu začalo a můžeme jet v plném rozsahu. Když se nehrálo, tak tréninky nebyly špatné, ale ta zápasová motivace je velká a tréninky jsou díky tomu mnohem kvalitnější a lepší.

Jak obtížné pro vás bylo se vrátit do zápasového režimu?
Vzhledem k tomu, že jsme zhruba dva týdny před zápasem už mohli trénovat v hale, tak to Pavel Brus naplánoval tím způsobem, že jsme měli i přátelské zápasy mezi sebou a ta herní praxe nám tak úplně nechyběla. Snažili jsme se také zaměřit na práci s hokejkou, častá tak byla cvičení na techniku, to nám hodně pomohlo.

Připravovali jste se přímo nějakým způsobem na hru Ostravy?
Úplně ne. Snažíme se vždycky soustředit jen na náš výkon a plnit si tak to svoje, co děláme během tréninků. V rozehrávce možná i trochu improvizujeme a celkově v tom máme volnou ruku. Co se týče hry v obranném pásmu, tak máme pár pokynů, které jsme si museli připomenout. Jak se říká v jednoduchosti je krása, stačí dávat rychle míček od hokejky a do pohybu. Speciálně jsme se tedy na Ostravu a její herní styl nepřipravovali.

Jak jste se před samotným utkáním cítil?
Už ráno, když jsem se vzbudil, jsem cítil takovou tu zdravou nervozitu. Mám ji rád, protože vím, že se ten zápas blíží. Obzvlášť tento, když se jednalo o derby a navíc televizní utkání, takže významově pomalu jako střetnutí v play-off. Moc jsem se těšil a důkladně se připravoval.

Vnímáte během zápasu prázdné tribuny a všechna opatření, která se musí dodržovat?
Během rozcvičky ano, ale jinak moc ne. Při zápasovém tempu se soustředím pouze na hru. Naše lavička navíc fungovala skvěle a my si tak alespoň trochu vynahradili fanoušky. Podporovali jsme se v každém bloku, těšili se z úspěšných zákroků Souči (Lukáš Souček, brankář Vítkovic – pozn. red.) a také všech dobrých akcí či získaných míčků. A to je pro zápasy velmi důležité, lavička by měla žít a předávat pozitivní energii.

A co bylo herně klíčové?
Před zápasem jsem si myslel, že to bude velmi vyrovnané a že bude záviset na úvodu, protože zápasy na ostravské hale jsou vždycky přiostřené a měl jsem z toho začátku lehce strach. Tím, že se nám vstup do utkání povedl tak dobře, jsme jim takzvaně vzali vítr z plachet a celkově jsme diktovali tempo hry, měli více míček na svých hokejkách a také jsme se častěji drželi u nich v obranném pásmu. Možná jsem od nich čekal trochu lepší výkon, ale slyšel jsem, že nestihli tolik halových tréninků a to byl asi také jeden z faktorů.

Čím vás Ostravané potrápili?
Každopádně těžili hlavně z úniků, kterých měli kupodivu docela dost a my musíme být vděční Součovi, který nás několikrát podržel. Na únicích soupeře musíme zapracovat a vyvarovat se jich. Na druhé straně i brankář Ostravy Jan Binder chytal skvěle a několik gólových šancí zneškodnil. Průběh zápasu nebýt jich mohl být odlišný, ale zvládli jsme to. Když budu mluvit za sebe, tak jsem se cítil velmi dobře a předčili jsme je asi i fyzickou připraveností. Celkově tedy rozhodl úvod utkání, po kterém jsme vedli 4:0. Ve druhé dvacetiminutovce jsem cítil, že se Ostrava dostává více do hry, proto pro nás byl důležitý vstup do poslední třetiny. Naneštěstí pro ně obdrželi branku hned po buly, což se nám povedlo kombinací s Matym (Matyáš Šindler, útočník Vítkovic – pozn. red.).

To bylo plánované?
Ano. (smích) Bylo to plánované. Maty říkal, že to zkusí zahrát dopředu, už se nám to podobně povedlo během první třetiny, tak jsme se dohodli, že to vyzkoušíme znovu. Trochu jsem nevěřícně kroutil hlavou, ale opravdu se nám to podařilo. Tak rychlý gól jsem naposledy dal snad ve starších žácích, takže jsem rád, že jsem to mohl zopakovat i v mužské kategorii.

Během utkání jste celkově zaznamenal hattrick, k tomu přidal asistenci, takže pro vás z osobního hlediska více než povedené a užité utkání.
Užil jsem si to moc. Návrat skvělý s bonusem v podobě televizních kamer, to tomu přeci jen přidá trochu hodnotu. A cítil jsem se vážně dobře, jak fyzicky, tak technicky. Povedlo se mi rovněž to, že jsem skóroval v první třetině. Vždycky mě to nabudí. Vím ale, že jsem mohl přidat ještě více branek. Celkově to hodnotím kladně, doufám, že to bude pokračovat.

Na svém kontě máte po osmi odehraných zápasech plný bodový zisk, a to jste hráli s Chodovem, Boleslaví či právě s Ostravou. V čem vidíte to „kouzlo“ Vítkovic v aktuální sezoně?
Takový vstup do sezony jsem zatím nikdy nezažil a vážně doufám, že to takhle bude pokračovat i dál. Náš problém vždy byl v tom, že jsme ztráceli se soupeři, kteří se nacházeli v nižších patrech tabulky. Teď máme velmi vyrovnaný celý kádr, všechny tři lajny jsou vyrovnané a přijde mi, že ta síla je ohromná. Když se nedaří jedné pětce, tak se daří té druhé. Měli jsme rovněž náročnou letní přípravu a z toho hodně těžíme, i proto dokážeme soupeře uběhat a přehrát je. Vím, že zrovna zápas s Boleslaví byl ovlivněný také jejich netradičním vstupem do sezony a dlouhou karanténou. Každopádně musíme dál pokračovat a neusnout na vavřínech.

A z čeho pramení konkrétně úspěch vašeho útoku, který zatím vládne statistikám celé soutěže? Spolu s Matyášem Šindlerem a Rostislavem Gattnarem totiž držíte pomyslné stupně vítězů v kanadském bodování.
Naše trio paradoxně vzniklo při jednom přátelském utkání, když jsme hráli mezi sebou. Nějak to vykrystalizovalo. Musím ale nejprve zmínit obránce, kteří patří do naší pětky. Jiří Besta a Martin Nehera jsou skvělí florbalisté, kteří nám vše parádně připravují, rozehrávají nejen do brejků, také zachytávají útoky soupeřů. Maty je extrémně inteligentní hráč, většina lidí by kolikrát střílela, a on ještě nahrává. Je mozek naší lajny a my s Rosťou máme hlavně za úkol dávat góly. Rosťa je vážně hodně dobrý střelec, co on trefí, je v tolika situacích neuvěřitelné. Dokáže dát gól opravdu z čehokoliv a snad mu to tak bude pokračovat i nadále. Těší mě, že můžu hrát s takovými hráči. Celkově bych ale řekl, že je klíčové to, že si sedíme lidsky. O všem si můžeme promluvit, vysvětlit si různé situace a navzájem si analyzujeme zápasy. Z pohody pramení dobré výsledky.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek