{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JAN DANIŠ OKUSÍ OPĚT ŠVÝCARSKO, PŘESTUPUJE DO AD ASTRA SARNEN

Obrázek ke článku
7. 5. 2020

Dalším hráčem na odchodu z tábora ostravského FBC je Jan Daniš. Ten se po třech letech vrací zpět do Švýcarska, kde v minulosti působil v Aarwagenu a Grünenmattu. Co stálo za tehdejším návratem domů a jak se těší na další výzvu?

Do Švýcarska jste poprvé odešel v roce 2013, kdy jste přijal nabídku od druholigového týmu Aarwagen. Jak zpětně hodnotíte svou misi a co všechno vám to dalo?
Tato mise mi dala strašně moc. Poprvé jsem šel na delší dobu do zahraničí, takže jsem poznal naplno, jaké to je, se o sebe postarat i jinde, než v Česku. Poznal jsem jak jinou náturu v běžném životě, tak i v tom florbalovém prostředí. Abych řekl pravdu, tak jsem se u Švýcarů naučil hodně co se týče nasazení ve všech trénincích a přístupu ke sportu. Rozhodně toho nelituji a doporučuji každému florbalistovi s ambicemi, aby si to zkusil.

Z druhé švýcarské ligy jste zasáhl také do nejvyšší soutěže v dresu Grünenmattu. Co vůbec stálo za návratem zpět do Česka?
Hrálo v tom roli asi více faktorů a všechno se to sešlo najednou. Co si budeme povídat, doma je prostě pořád pro mě Česko a Ostrava, takže mi chyběla hlavně rodina a blízcí. Dostal jsem se do nějakého pracovně-florbalového stereotypu a když mě vedení FBC oslovilo s nabídkou, tak jsem se rozhodl k návratu. V hlavě jsem měl pořád, že Švýcarsko je opravdu perfektní stát na život, tudíž jsem si pohrával s myšlenkou, že se tam jednou vrátím.

Jaké byly uplynulé tři roky z vašeho pohledu? Ostrava vždy měla chuť probojovat se do play-off, nicméně výsledky v základní části byly jako na horské dráze.
No, na to je těžké odpovědět. Moje ambice a očekávaní byly rozhodně mnohem vyšší, a to se týče jak mých výkonů, tak i týmových úspěchů. Chtěl jsem pomoci Ostravě se dostat zase na špičku, jak tomu bylo kdysi, protože to je pořád můj srdcový klub, ale bohužel se to nepodařilo. Dvakrát ze tří sezon jsme se nedostali do play-off a jednou velice těsně, takže v tomto ohledu to musím soudit jako neúspěšné. Každopádně patří vedení velký dík, že mi dali tu možnost se vrátit.

Míříte tedy okusit švýcarskou NLA, kdy jste kývl na nabídku loňského nováčka. Jak se těšíte na první kroky v Ad Astra Sarnen?
Těším se strašně moc, zrovna včera jsme měli první videomeeting s celým týmem, ve kterém panuje velmi dobrá atmosféra a zároveň velká chuť se zlepšovat, avšak mé skutečné první kroky budou někdy během července.

Sledoval jste nějak blíže vystoupení Astry v uplynulé sezoně nebo vůbec netušíte, co vás čeká?
Po celou dobu v Česku jsem po očku sledoval švýcarskou ligu a různé sestřihy nebo zápasy, takže vím dobře, do čeho jdu. A bude to těžké, jelikož byli loni na samém chvostu tabulky, ale na druhou stranu pro většinu týmu to byl úplně první rok v nejvyšší lize, tak snad už se otrkali a další rok společně zvládneme. Navíc tam působí bývalý švédský spoluhráč z Grünenmattu, takže jsem s ním ve spojení už delší dobu a mám informace, jak to tam chodí.

V okolí Sarnenu vám nebude rozhodně chybět příroda – budete obklopen horami, jezery. Využijete příležitosti pokochat se švýcarskou krajinou?
To je věc na kterou se těším snad úplně nejvíc, ta příroda a čisté prostředí, žádné obří fabriky a znečištěný vzduch. Na dost místech už jsem byl, ale na hodně taky nebyl, takže to si určitě nenechám ujít. A dát si kafe nebo pivo, samozřejmě malé (smích), někde u jezera se nikdy neomrzí. 

Ovlivnila vás osobně pandemie koronaviru? Zasáhlo to nějak do vašich plánů, vyjednávání se Švýcarskem? Kdy máte naplánováno stěhování?
Ovlivnilo mě to jako každého na světě nebo v naší zemi, tudíž omezení pohybu a společnosti mě hodně ovlivnilo, tak snad už vše směřuje k lepšímu. Nějak zásadně to mé plány neovlivnilo, protože nevěřím tomu, že bychom někam nemohli jet za prací či sportem třeba až někdy do září, takže v tomhle ohledu jsem byl v klidu. Problém je možná teď sehnat práci pro cizince, ale s tím pomohl týmový sponzor. Do konce června musím tady dochodit ve své práci a během prvních týdnů v červenci se přesunu a připojím k týmu.

Tabulka soutěže

Obrázek