{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek
Obrázek

​​

KAŠPÁREK: SNAŽÍM SE, ABY TO HRÁČE PODE MNOU BAVILO

Obrázek ke článku
18. 11. 2018

Po nevydařené sezóně 2016/2017, v níž Sparta hájila superligovou příslušnost až v bojích o záchranu, nastoupil na lavičku pražského celku. Co se odehrálo během následující sezóny a půl, neočekával asi nikdo. Ondřej Kašpárek svůj tým dovedl do semifinále nejvyšší soutěže, stal se druhým nejlepším trenérem uplynulého ligového ročníku a momentálně se se svým týmem vyhřívá na čele superligové tabulky.

Sparta po vašem příchodu stoupá ke hvězdám. Od prvního dne jde nahoru. Jak je to možné?

Já bych byl opatrný v tom, že Sparta stoupá ke hvězdám a asi bych to nespojoval s mým příchodem. Klub dlouhodobě kvalitně pracoval, právě ještě před mým příchodem, s generací mladých kluků, které Jarda Berka (sportovní manažer a dříve hlavní trenér Sparty, pozn. red.) naučil během pěti let spoustu věcí a posunul mužský tým z posledních míst tabulky do bojů o play-off. Spolu se mnou klub přivedl dlouhodobě nedostatkové zboží v podobě Milana Garčara a on je jedním z těch hlavních tahounů na hřišti a v kabině. Do toho má neskutečnou fazónu Martin Beneš v brance. Já vlastně jen nechávám hrát kluky to, co umí a co každému z nich nejvíc sedí.

V Litvínově jste klubovou legendou. Ve Spartě jste jako hráč zanechal výraznou stopu. Přesto, všechno jsou to hráčské zkušenosti. Překvapila vás nabídka na trénování Sparty?

No, překvapila je slabé slovo. Já měl za sebou jen jednu necelou velmi nepovedenou sezónu jako trenér v Litvínově, kdy jsem byl s týmem na posledním místě a tři kola před koncem základní části jsem byl po zásluze odvolán vedením. Tři dny na to mi volal právě Jarda Berka, jestli bych se nechtěl sejít a pokecat. Já vůbec netušil, že chce mluvit o spolupráci a natož abych dělal trenéra u áčka. Čekal jsem, že pokecáme o dobách, kdy jsme spolu hráli a hodně se bavili a on na mě vytáhl, že si mě vytipovali s Vaškem Culkou (generální manažer Sparty, pozn. red.) mezi tři adepty na trenéra. Na další schůzku jsem dostal zadání na vypracování „domácího úkolu“ a během týdne jsme si plácli.

Mnoho lidí vaše jmenování přijímalo s rozpaky. Měl jste obavy vzhledem k vašim nepříliš bohatým trenérským zkušenostem?

Já se asi ani nedivím, že to způsobilo rozpaky. Ale s tím nic neudělám. Snažím se nevnímat, co si kolem lidé povídají nebo někde píšou a do očí mi nikdo nic ve smyslu, že na to nemám nebo něco jiného nikdy neřekl. Velmi si vážím té důvěry, kterou mi vedení dalo a snažím se na sobě pracovat už právě proto, že trenérských zkušeností jsem do té doby měl velmi málo a ani v současné době jich nemám mnoho, i když je fakt, že společné meetingy s Jardou Berkou mi dávají cenné informace a zpětnou vazbu.

Hned v první roce u týmu jste vyslal jasný vzkaz a Sparta pod vaším vedením došla až do semifinále. Následně jste byl zvolen druhým nejlepším trenérem sezóny. Překvapilo vás, jak hladce to šlo?

No, vyloženě hladce to nešlo. Z prvních pěti zápasů loňské sezóny jsme měli jen jednu výhru a nebylo to na nějaké vyskakování (smích). Ani během sezóny to nebylo bez mráčků, akorát jsme si dokázali poradit se všemi nástrahami během základní části a v jejím samotném závěru. Čtvrtfinále jsme vyhráli týmovou bojovností a nasazením. Nic víc. Upřímně, já ani nevěděl, že je anketa o trenéra roku a trošku jsem to pak bral a beru pořád jako fatál, že jsem se umístil na druhém místě.

V aktuální sezóně je to ještě o stupínek lepší, čímž jste své kvality potvrdil. Kam až může Sparta dokráčet?

Ono je to sice hrozně pěkné, že se nám nyní daří, ale hlavní je, aby se nám dařilo v nejdůležitější fázi sezóny. Je fakt skoro jedno, z jakého místa do play-off jdete, ale když pak vylítnete 0:4 na zápasy ve čtvrtfinále, tak je pak zašlá sláva vzpomínat na skvělou základní část. Kam můžeme dokráčet? To záleží na zdraví kluků, jak všechno ustojíme v hlavě a jak k sobě sami budeme přísní, a to i my dva trenéři se Skaldou (asistent trenéra Radek Skalička, pozn. red.).

Kam jako trenér na začátku své cesty cílíte? Přeci jen, dlouhou dobu jste byl vnímán pouze jako hráč, florbalový samorost. A z ničeho nic jste jako kometa vlétl na trenérskou dráhu.

Ten výraz samorost mě pobavil. Je to naprosto přesný výraz (smích). Když teď vidím dovednosti kluků, tak si neumím představit, že bych hrál nejvyšší ligu. Já bych se tam plácal jak nudle v bandě. Upřímně, jako trenér nikam necílím. Mám perfektní zázemí ve Spartě a chci se klubu a vedení odvděčit i za rok 2008, kdy mě velmi kuriózně Vašek Culka draftoval z Litvínova a následné tři krásné sezóny v nejvyšší lize a pak právě za to velmi překvapivé laso na post trenéra. Snažím se, aby to hráče pode mnou bavilo a florbal si i užívali. Nikam dál nekoukám. Mám k sobě nejlepší realizační tým, nad sebou velmi kvalitní vedení a pod sebou výbornou partu kluků, které beru jako parťáky. Co víc si mohu přát…

foto: archiv AC Sparta Praha

Tabulka soutěže
Obrázek