{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


POLÁK MALAJKA HLÁSÍ NÁVRAT: V OSTRAVĚ MI NIC NEUNIKNE

Obrázek ke článku
13. 8. 2020

Stal se otcem a potřeboval pauzu. Na rok a půl se ztratil z ostravského klubu do své domoviny, jenže teď je Wojciech Malajka v FBC nadobro zpátky. „Měl jsem nabídky i z jiných klubů,“ přiznává jednadvacetiletý polský kanonýr. S celkem podepsal odchovanec UKS Fenomen Babimost jednoletý kontrakt.

Za Ostravu už stihl odehrát pět utkání během února a března, pak ale sezonu předčasně zastavila koronavirová pandemie. Malajka tak svůj talent bude moci prokazovat pravidelně naplno až od poloviny září, kdy startuje nový superligový ročník.

V Ostravě jste hrál už v sezoně 2016/2017 a patřil jste k lídrům. Pak jste se ale vrátil zpátky do Polska, když jste se dozvěděl, že se vám narodí potomek.
Je pravda, že se mi první sezóna v České republice skvěle povedla. Po roce jsem se ale z osobních důvodů musel vrátit zpátky a dát si dvouletou pauzu od florbalu.

Za 21 zápasů jste tenkrát nasbíral úctyhodných 24 bodů. Bylo pro vás náročné opustit tým zrovna v době, kdy jste měl takovou formu?
Musím přiznat, že pro mě bylo dost těžké se vrátit, ale jak říkám, bylo to z osobních důvodů a musel jsem Česko opustit.

Plánoval jste, že si za FBC ještě zahrajete?
Měl jsem nabídky i z jiných klubů, ale byl jsem v neustálém kontaktu s Rolfem Frankem a nakonec se ukázalo, že se přece jen vrátím.

Jak byste zhodnotil úroveň florbalu v Polsku? Co vás tehdy vedlo k odchodu z domoviny do zahraničí?
Polsko a Česká republika, to  je pro mě florbalově velký rozdíl. Češi jsou ve všech florbalových aspektech mnohem vyspělejší. V organizaci tréninku, odhodlání, nasazení, ale i po finanční stránce. Taky se mi líbí představení tohoto sportu na školách.

V roce 2018 jste se do Ostravy na skok vrátil a pomohl jste juniorům vybojovat čtvrté místo. Ve druhém čtvrtfinálovém souboji s Tatranem jste do konce vstřelil všech pět gólů svého týmu, přestože to na vítězství nakonec nestačilo. Jaký to byl pocit?
Měl jsem od florbalu pauzu rok a půl a pak jsem se vrátil do Ostravy, abych pomohl juniorům bojovat o co nejlepší umístění. Trenérem tehdy byl Petr Koutný a já i po delší pauze odpovídal stoprocentně jeho požadavků na tréninku i co se týče harmonie s týmem. Určitě to byl zápas, který beru jako jeden z nejlepších v mé juniorské kariéře. 

S FBC Ostrava jste nyní podepsal další – jednoletý - kontrakt. Co vás na tomto klubu tak láká?
Především to, že jako klub máme vlastní posilovnu a wellness. Navíc mám dobré vztahy s Rolfem Frankem a Lubošem Šimonem a v Ostravě mi nic neunikne. Právě proto jsem se rozhodl vrátit do FBC.

Je pro vás Ostrava dlouhodobějším řešením? Přeci jen roční smlouva dlouhodobější působení nutně neslibuje…
Upřímně zatím tak daleko nepřemýšlím. Nejdřív musím odehrát celou sezónu a pak uvidím. Nemá smysl plánovat moc dopředu, protože již vím, že v životě se dějí nečekané věci.

Dáváte si před startem sezony vůbec nějaké mety, kterých byste chtěl s mužstvem dosáhnout?
Je známé, že v FBC došlo k mnoha změnám. Tým je velmi omlazený, ale pořád je zde mnoho zkušeností od starých i nových hráčů. Naše cíle jsou rozhodně ty nejvyšší - boje v play-off.  

Čeština je známá pro svou obtížnost. Jak se domlouváte se spoluhráči v šatně? 
Bavíme se trochu polsky a jinak česky. Rozumím všemu, co kluci říkají, a dokážu se domluvit. Neumím ale moc dobře česky psát.

Tabulka soutěže

Obrázek