{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


STŘÍDÁNÍ STRÁŽÍ V BRNĚ: JAK HATTRICK VYTLAČIL BULLDOGS

Obrázek ke článku
5. 11. 2020

Třikrát jim superliga unikla, čtvrtý pokus ale vyšel. Florbalisté Hattricku Brno hrají už druhým rokem mezi elitou poté, co zvládli památnou baráž proti městskému rivalovi. V dubnu 2019 poslali o soutěž níže Bulldogs a ukázali, že jsou v současné době brněnskou jedničkou.

2012, 2014 a 2017. To jsou roky, v nichž Hattrick uhrál baráž a bojoval o postup do superligy. Pokaždé však neúspěšně. Brňany mohla velice mrzet sezona 2016/17, kdy se rozšiřovala superliga a jihomoravský tým sahal po přímém postupu ve finále proti Ústí. Na severu Čech mu chyběl jediný nájezd, aby jel domů s vedením 2:0 na zápasy. Později ztratil mečbol 2:1 a rozhodující pátý duel zvládl soupeř.

Celkově tak Hattrick neuspěl ani v jednom ze tří pokusů. A nezbývalo než se snažit dále. Netrvalo to ale dlouho a možnost číslo čtyři skutečně přišla – na jaře 2019. Jihomoravané už předtím mohutně posílili, z (tehdy) superligových Bulldogs Brno přivedli Davida Sládečka, Luďka Ondráčka či Davida Coufala. Osobnosti, jež první lize jasně dominovaly. Ani tentokrát však nevedla cesta přes finále a Hattrick už počtvrté čekala nevyzpytatelná baráž.

Tato série ale měla být výjimečná. Na místě superligového týmu se totiž objevili buldoci a schylovalo se k městskému derby. Blížila se bitva mužstev, která se měla přečtená a v minulosti zažila řadu vzájemných přestupů. „Určitě byl souboj Brno proti Brnu specifický. Všichni se navzájem znali a byly tam vazby, které sérii daly velký náboj,“ podotýká kouč Hattricku Marek Fiala.

Na trase z Bulldogs do Hattricku putoval třeba Marek Fuchs. Útočník, jenž posílil celek z nižší soutěže v roce 2016 a vypracoval se až na kapitána. „Na baráž vzpomínám velmi rád. Hlavně proto, že jde o jeden z mých nejlepších okamžiků kariéry,“ říká Fuchs. Rivalita byla nesmírně znát a pociťovaly ji oba celky. „Už jenom proto, že soupeřily kluby z Brna, přičemž superliga mohla zůstat pouze jednomu. To byla jednoznačná motivace,“ uznává kapitán.

„Je pravda, že jsme byli nervózní. Dobře jsme si uvědomovali, že půjde opravdu o hodně,“ vrací se k památné baráži prezident klubu Dan Koubek. S další nepovedenou snahou o postup by se prvoligový zástupce smiřoval jen velmi těžko. „Viděli jsme příležitost konečně se zařadit po bok těch úplně nejlepších,“ vyzdvihuje předseda.

Nervy drásající série začala dvěma zápasy 20. a 21. dubna 2019 v hale Vodova. Utkání byla neskutečně těsná a Hattrick vždy inkasoval jako první. Hosté ale měli velkou podporu v hledišti, a nejen díky ní urvali dvě vítězství 4:3. „Po výhrách na Vodově jsme už věřili, že to vyjde. Nebo aspoň já osobně jsem cítil, že jsme velmi blízko,“ usuzuje Koubek. Mečbol za stavu 2:0 znamenal perfektní pozici.

„Byli jsme přesvědčeni, že budeme mít navrch ve florbalové kvalitě. Na druhou stranu se muselo počítat s tím, že Bulldogs odehráli celý ročník v superlize. Byli tak zvyklí na výrazně větší důraz,“ hodnotí Fiala. Výsledky se tak rodily těžce. „Rozhodovala jedna rozdílová trefa. Byť si myslím, že jsme působili florbalově lépe, soupeř zvládal o jeden dva levely vyšší tempo ze sezony,“ hlásí trenér.

Potvrdila se i slova o vyhrocenosti na hřišti. „Došlo na disciplinární prohřešky a řešily se podobné věci,“ vrací se Fiala k trestu pro Petra Koláčného z Bulldogs za zákrok proti Sládečkovi. Zkrátka se hrálo derby se vším všudy o největší prestiž: být v superlize. „Rivalita určitě do nějaké míry vliv měla, zejména pro některé hráče. Nicméně chtěli jsme postoupit, ať by proti nám stál kdokoliv,“ dodává Koubek.

Týden po úvodních zápasech se série stěhovala do Maloměřic, na domácí půdu Hattricku. „Nikdo nikam nepostoupil a nikdo nikam nesestoupil,“ zněla slova buldočího trenéra Davida Kyzlinka směrem ke třetímu duelu baráže. V něm psí šelmy vydřely výhru 3:2 a stále držely naději na zázrak.

O den později, 28. dubna, ale bylo hotovo. „Chvilku nám trvalo, než jsme se přizpůsobili nárokům baráže. Ve čtvrtém zápase jsme však protivníka přejeli ve všech ohledech,“ komentuje Fiala. Hattrick rozdrtil Bulldogs 8:3 a dosáhl na historický milník – vůbec poprvé postoupil mezi českou elitu. Zároveň se symbolicky vystřídaly pozice dvou hlavních klubů jihomoravské metropole. A to vše před zraky zaplněného hlediště se 400 diváky.

V rozhodující bitvě přispěl jednou trefou a třemi asistencemi Ondráček. Právě on přesvědčivě ovládl bodování první ligy a stal se klíčovou osobností Hattricku při cestě do superligy. „Dobře jsme věděli, že máme navrch jak kvalitou hry, tak z hlediska zkušeností. Osobně jsem to tolik vyhroceně nevnímal, i když další kluci, co dříve za buldoky nastupovali, to mohli mít jinak,“ tvrdí Ondráček.

Pro Koubka, jenž stál v roce 1999 u zrodu Hattricku, znamenal postup krásný pocit. „Byla to odměna za skvělou práci, kterou jsme v klubu všichni společně dělali. Je to velký zážitek, když se vám něco takového podaří,“ líčí prezident FBŠ. Přestože si Brňané museli počkat, po osmi letech v první lize přece jen zamířili nahoru. „Ze šesté ligy jsme postupovali až do superligy. Ty dojmy jsou prostě silné,“ hodnotí Koubek.

Historického momentu si nesmírně cení i Fuchs. „Za své největší úspěchy považuji baráž s Hattrickem a semifinále superligy s Bulldogs. Těžko jednoznačně říct, co bylo víc,“ přemýšlí. Oba milníky byly trochu jiné a kapitán je řadí zhruba na stejnou úroveň. „Postup možná byl trošku víc, protože jsme dosáhli toho nejvyššího, co v sezoně šlo. Zato semifinále 2015 i 2016 jsme prohráli,“ doplňuje Fuchs. Co se týče radosti a emocí, však vidí oba výsledky velmi podobně.

Trenér Hattricku si uvědomuje, že baráž má s odstupem času mnohem větší hodnotu. „Nechci říkat, že to bylo nějaké zadostiučinění, ale bojovalo se o to, kdo je v Brně v danou chvíli lepší. Jsem rád, že jsme to ukázali my a že si zasloužíme hrát superligu,“ vystihuje Fiala.

Tabulka soutěže

Obrázek