Otázky a odpovědi: Změny v dorostenecké lize

Příprava na buly. Ilustrační foto | foto: Martin Flousek/Český florbal

Soutěžní úsek Českého florbalu zorganizoval během týdne speciální webinář pro oddíly týkající se změn v dorostenecké lize. Níže přinášíme základní informace i odpovědi na nejčastější otázky týkající se nového formátu 1. ligy dorostenců.


Dochází k úpravě formátu nejvyšší dorostenecké ligy, která se doposud hrála košovým systémem ve čtyřech skupinách. Nově bude až 60 účastníků 1. ligy dorostenců rozděleno do dvou skupin (A a B). Obě skupiny budou dále členěny na tři výkonnostní patra (vrstvy), která se budou částečně prolínat.

Každé družstvo v soutěži odehraje 24 zápasů v základní části. Následovat bude jako dosud play-off vrcholící finálovým turnajem pořádaným nejúspěšnějším družstvem po základní části. Změnu dlouhodobě diskutovala a připravovala Komise soutěží. Cílem bylo zachovat aspekt, kdy jsou eliminována utkání s vysokým rozdílem ve skóre, což dříve přinášel košový systém, ale současně se pokusit odstranit nevýhody košového systému, především mnoho utkání se stejnými soupeři, nepřehlednost přesunů družstev mezi koši, například z důvodu pořadatelství, a také neznalost dalšího programu družstva (kam cestuje a s jakými soupeři hraje), dokud nebylo odehráno kompletní košové kolo. 

Nejčastější otázky a odpovědi k úpravě 1. ligy dorostenců:

Mění se podmínky pro přihlášení do soutěže?
Nemění. I nadále jde o otevřenou soutěž, do které se může přihlásit vždy jedno družstvo oddílu. Další podmínky (předepsané trenérské vedení, kompletní struktura družstev v mládeži, plnění počtu rozhodčích apod.) zůstávají stejné.

Jak často se bude hrát?
Také v tomto případě se nic nemění. Družstva i nadále odehrají v základní části 24 utkání, stejně jako tomu bylo v uplynulé sezoně. Hrát se tak bude zpravidla jednou za dva až tři týdny i s přihlédnutím k termínům kempů talentované mládeže. Již nyní jsou termíny víkendů, ve kterých se soutěž hraje, naplánovány v Termínové listině celostátních soutěží.

Jak bude nastaveno pořadatelství?
Pro pořádající celky se v zásadě nic nemění a pořádají podobně jako v uplynulé sezoně, tedy dvakrát až třikrát během základní části. Rozdílný bude přístup k cestování, přičemž budou maximálně eliminovány situace, kdy čtyři družstva z podobného místa cestují velkou vzdálenost na jiným družstvem pořádaný turnaj. Díky novému systému budou také eliminovány největší dojezdové vzdálenosti, což v košovém systému nebylo možné. 

Bude program utkání na celou sezonu znám už od počátku ročníku?
Ano. Jde o jednu z hlavních úprav soutěže a výhod nového systému. Oproti košovému systému, kdy se rozpis na následující kolo vytvářel až podle výsledků odehraného kola, bude v systému tzv. vrstev celá základní část rozlosována na červnovém losovacím aktivu. Rozpis soutěže tedy bude znám na celou základní část.

Podle jakého klíče budou družstva zařazena do vrstev?
Primárně podle preference oddílu, který si zvolí, do jaké vrstvy chce své družstvo zařadit. V případě, že bude preferovat zařazení do stejné vrstvy více družstev, než jich bude možné do výkonnostní vrstvy zařadit, bude přihlédnuto k výsledkům předcházející sezony, případně geografickému rozdělení.

Jakým formátem bude probíhat play-off finálový turnaj?
Play-off nedozná žádné zásadní změny. I nadále do něj postupují všechna družstva soutěže. V úvodních kolech play-off zůstává zachován systém dvojutkání shodný s uplynulou sezonou. Play-off končí víkendovým finálovým turnajem, stejně jako letos.

Záznam webináře

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se