{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

SLOVENSKÉ DUO JE ZPĚT: DO VÍTKOVIC SE VRACÍ ŠPONIAROVÁ S ĎURÍKOVOU

Obrázek ke článku
6. 7. 2020

Návrat klíčových opor hlásí florbalistky Vítkovic. V jejich dresu se opět představí Michaela Šponiarová s Alžbetou Ďuríkovou, které společně hrály ve finském SC Classic. A slovenské tahounky věří v nejvyšší cíle.

Dva roky ve Finsku má za sebou Michaela Šponiarová, která patřila mezi nejlepší hráčky klubového bodování. Předčasně ukončenou sezonu uzavřela na druhém místě s osmnácti góly a osmi asistencemi, kdy více bodů měla pouze Meri Jokinen (18+12). Classic však v obou ročnících patřil spíše do průměru ženské Salibandyliigy, a tak Šponiarovou týmový úspěch minul.

„Aktuální situaci bych shrnula větou, že člověk míní a Bůh mění. Návrat do Vítkovic totiž nebyl vůbec plánovaný,“ uvedla Šponiarová k přesunu do Česka. Působení v zahraničí plánovala na delší dobu, vše ale zkomplikovala pandemie koronaviru. „Při této situaci se mi ozvaly Vítkovice s pomocí a nabídkou vrátit se. Po vzájemné komunikaci jsme se dohodli na jednom roku spolupráce,“ přiblížila držitelka tři extraligových titulů.

Když se Šponiarová ohlíží za angažmá v Classicu, vzpomíná na něj pouze v tom nejlepším. „Stále to je klub s velkou historií a profesionalitou. Díky této šanci jsem se mohla trochu vžít do profesionálního florbalu a věnovat čas jen jemu,“ popisovala slovenská reprezentantka. Classic ji proto posunul ve více směrech a ukázal, na čem dále pracovat.

Spojení s Vítkovicemi ale Šponiarová neztratila ani ve Finsku. „Samozřejmě jsem holky sledovala i ve Finsku. Tým se omladil a celkem výrazně obměnil, ale i přesto je plný talentů a kvalitních opor,“ zhodnotila. Složení kádru se Šponiarové líbí a věří, že Vítkovice budou opět silné.

„Do sezony jdu s ambicemi všechno vyhrát. Ano, pro někoho to je možná odvážné vzhledem k tomu, že nás čekají na Poháru mistrů velmi silní soupeři. Ale když tomu člověk obětuje tolik času, proč z toho nevyždímat úplně všechno. Těším se na sezonu a věřím, že bude úspěšná,“ vyzdvihla Šponiarová.

Kromě Šponiarové míří z Classicu do Vítkovic také Alžbeta Ďuríková. „Těším se na společné nákupy v Ostravě. (smích) S Betkou jsme bydlely a fungovaly poslední rok spolu, takže se těším, až si spolu znovu zahrajeme,“ sdělila Šponiarová. Podle ní si povahově i herně sedly, což může být jejich silnou zbraní také ve Vítkovicích.

„Není to nic nečekaného. Obě jsme dostaly víceméně stejnou nabídku, a kdyby nebylo koronaviru, pravděpodobně spolu přestoupíme i tak,“ doplnila Ďuríková. Ta ve skandinávské soutěži odehrála jeden ročník, kdy zaznamenala tři branky a sedm přihrávek. „Nebýt viru, pokračuji ve Finsku dále,“ přiznala.

Ďuríková i přesto získala v Classicu spoustu cenných poznatků. „Nejsou to ani tak nové zkušenosti jako nová přátelství a trošku odlišný pohled na florbal. Hra ve Finsku je rychlejší a přímočařejší, takže si odnáším nadhled a jiné řešení některých situací,“ podotkla.

Vítkovická kapitánka ze sezony 2017/18 přirovnala své výkony ve Finsku k horské dráze. „Když už jsem byla jakž takž spokojená, přišlo zranění a znovu to šlo dolů. Po mistrovství světa jsem byla zase o něco motivovanější a výkony rostly. Jenže následoval nečekaný konec ročníku, takže o nějaké stabilitě výkonů se mluvit nedá,“ usoudila Ďuríková.

Do nové sezony ale vstupuje s nejvyššími ambicemi. „Vítkovice jsou skvělý tým v lize, která je na ně slabá, takže nic menšího jako titul a boj o finále Champions Cupu neberu,“ zdůraznila Ďuríková ambice do následujících měsíců.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek