Češi mají na MS znovu medailové ambice. Ve skupině se sejdou tři semifinalisté ze Světových her

Florbalová reprezentace mužů na turnaji EFT ve Švýcarsku | foto: Matyáš Klápa/Český florbal

Česká reprezentace se vydá už za týden na světový šampionát, který tentokrát hostí švýcarská města Curych a Winterthur. Národní tým bude na vrcholné akci obhajovat bronzové medaile, které vybojoval na uplynulém mistrovství světa v Helsinkách. “Naše síla bude v týmovém pojetí florbalu a obecně v síle toho týmu jako celku. Chceme hrát skvěle do obrany, zároveň být pro soupeře nepříjemní a nebezpeční na balonku. Také máme v kádru výrazné individuality, které budou nad rámec týmového výkonu vyčnívat a dělat rozdíl,” říká trenér Jaroslav Berka.


Češi ve skupině narazí na trojlístek Lotyšsko, Německo a Švédsko. "Tři ze čtyř týmů, které hrály o medaile na Světových hrách, se potkají ve stejné skupině. Víme, že na turnaji typu MS není prostor polevit v koncentraci a přístupu," připomíná Berka srpnovou multisportovní akci, na níž vybojoval s reprezentací premiérový bronz.

"S ohledem na přesun loňského mistrovství se můžeme těšit na druhý šampionát v období ani ne jednoho roku. Oceňuji švýcarský přístup, je vidět, že organizátoři mají za cíl uspořádat opravu kvalitní turnaj, a navíc už nyní sledujeme i velký fanouškovský zájem a můžeme se tak těšit na výjimečnou atmosféru. Švýcaři zajisté touží přerušit medailový půst, kdy ze dvou vrcholových akcí za sebou odjeli bez medaile. Snadné to ovšem mít nebudou, kromě Švédů, Finů a našeho týmu budou chtít do semifinálových bojů promluvit také další - například Lotyšsko a Slovensko. Co se týká české reprezentace, jednoznačně se chceme do České republiky vracet s medailí a pocitem, že jsme na šampionátu odevzdali maximum," říká prezident Daniel Novák. 

K dispozici jsou stále vstupenky do českého sektoru, a to i na finálový den, které ale rychle ubývají. Fanoušci, kteří se nakonec do Švýcarska nedostanou, budou moci sledovat všechny české duely a řadu dalších na ČT sport. Ta divákům celkem nabídne v televizi a na webu osmnáct klání z mistrovství světa, 28 utkání přinese TV Tipsport. Kromě ČT sport zakoupilo televizní signál vysílatelé z dalších sedmnácti zemí, což je nejvíce v historii florbalových šampionátů. Mezinárodní florbalová federace (IFF) bude tentokrát vysílat zápasy na speciální platformě Sportswik, kde budou přenosy, kromě těch vysílaných Českou televizí, zpoplatněny. 

Reprezentace vystřídá obě dějiště

Turnaj zahájí národní tým v sobotu 5. listopadu, kdy se ve 13.30 střetne ve Swiss Life Areně s Lotyšskem. "Je to tým s jasným rukopisem, delší dobu spolu pod stejným trenérem a letos v létě se mu podařilo zvládat ne jeden, ale hned několik zápasů proti TOP týmům. V kádru má hráče, kteří působí v nejlepších klubech finské ligy a jejich počet se postupně zvyšuje, takže herní kvalita lotyšské reprezentace roste," komentuje hlavní kouč sílu úvodního soupeře. 

Poté se Češi přesunou do Winterthuru, kde je postupně čekají sousedi z Německa a úřadující mistři světa ze Švédska. "Německo má několik hráčů ve švýcarské NLA a zároveň velmi zkušenou osu týmu, která odehrála několik mistrovství světa pohromadě. Na závěr skupiny nás čekají Švédové. Aktuální mistři světa a vítězové Světových her. Hodně se v posledním období posunuli v konceptu hry. Je to atraktivní skupina, víme, že nás čekají top utkání od samotného začátku turnaje," doplňuje Berka.

Cítím velkou zodpovědnost, říká kapitán Němeček. Berka si chválí práci hráčů

Národní tým absolvoval netradičně krátký cyklus, ze kterého ještě ukrojil další čas odklad kvalifikace na aktuální šampionát, díky níž se většina celé přípravy nahustila do velmi krátkého období. I tak ale dokázal ujít velký kus cesty. "Tým je rozhodně extrémně pracovitý, ambiciózní, s velkým potenciálem. I přes kratší cyklus se s každou reprezentační akcí výrazně zlepšoval a vždy pracoval ve velké intenzitě a kvalitě na hřišti i mimo něj. Mám z něj proto velmi dobrý pocit," těší kouče, jenž předtím působil u juniorského výběru, se kterým získal obě zlaté medaile - v roce 2019 coby asistent, o dva roky později v pozici hlavního kouče.

Progres, kterým mužské áčko prošlo, si pochvaluje také kapitán Ondřej Němeček. "Buduje se nový tým, i když jeho základ zůstal stejný. Když se ohlédnu za tím, co jsme všechno odmakali, jakou práci jsme udělali a jak jsme se zlepšovali, tak z toho mám velmi pozitivní pocity. Od kempů, kde jsme se zabývali jednotlivými částmi výkonu, ať už taktickými či psychologickými, až po zápasy. Posunujeme se. Je vidět vůle být pořád lepší a myslím si, že zatím se to nese ve velmi slušném duchu."

Němeček už má na svém kontě účast na třech mistrovstvích světa, vůbec poprvé ale povede tým v roli kapitána. "Zodpovědnost cítím velikou. Tím, že jsme na minulém šampionátu získali medaili, tak očekávání nejen nás, ale i veřejnosti, nejsou o nic menší, možná i vyšší," ví zkušený florbalista, jenž nosí pásku na paži i ve střešovickém Tatranu. 

Právě Němeček bude patřit mezi klíčové hráče, na které bude národní tým spoléhat. Spolu s ním budou mít důležitou roli také například Marek Beneš a Lukáš Bauer, kteří patřili mezi nejlepší hráče šampionátu v Helsinkách, nebo střelec bronzového gólu Filip Langer. V počtu startů na vrcholných akcích jednoznačně vedou dva zkušení matadoři - Matěj Jendrišák a Tom Ondrušek, pro které půjde už o šesté seniorské mistrovství světa. První zmiňovaný se vrátil po tříleté odmlce v národním týmu, druhý absolvoval všech předchozích šest šampionátů. Oba dva mají na svém kontě také dvě bronzové medaile. 

Ondrušek při zisku té poslední vedl celek coby kapitán a i teď by měl patřit mezi lídry. "Dlouhou dobu jsme mou roli s trenérem Berkou zcela otevřeně řešili - co se očekává ode mne a co bych uvítal já ze strany trenérů. Moje pozice je tedy jasně vykomunikovaná - na hřišti předvádět konstantní výkony, aby se dalo spolehnout na to, co předvedu, a když to bude v některý moment potřeba, měl bych promluvit k týmu a předat zkušenosti. Mimo hřiště je ta role už od minulého cyklu velmi podobná - být jedním z těch, kteří budují a vytváří tým tak, abychom dokázali zdolat překážky, které nás mohou potkat a, je to takové klišé, pomáhat pracovat na tom, abychom byli co nejlepší tým," říká jedna z opor pražského Chodova. 

Češi nastoupí se zkušenějším kádrem

V sestavě je hned sedmnáctka florbalistů, která vybojovala medaili v Helsinkách. Tu doplnili navrátilci Matěj Jendrišák s Martinem Tokošem. Jediným nováčkem je Jonáš Kreysa. Zkušenost aktuální nominace bere jako výhodu i kapitán Němeček: "Mnohem víc jsme si osahali vypjatější situace, ať už na minulém šampionátu, nebo během posledního EFT, kdy jsme byli schopní fungovat pod tlakem a působili jsme v těch vypjatých chvílích poměrně vyspělým dojmem. Je dobře, že většina kluků už odehrála těžké zápasy a nezalekne se těch větších momentů. Byť se na to vyloženě nedá nachystat, tak se díky tomu jako tým cítíme v těchto situacích lépe."

Mistrovství světa odstartuje již v sobotu 5. listopadu. Ještě předtím absolvují Češi herní soustředění v Kutné Hoře a na Šumavě. "Velmi si cením a vážím té přípravy, kterou jsme měli, a moc se těším, až se ukáže, jaká reálně byla, jaký bude mít výsledek a jak si dokážeme poradit s těmi překážkami, které nás na cestě mistrovstvím světa čekají. Opravdu hodně se těším na to, co mi šampionát přinese za zážitky a na to, jak s naší skvělou partou prožijeme další super chvíle," nechává se slyšet Filip Langer.

Český florbal bude mít na vrcholné akci zastoupení i na poli arbitrů. V nominaci mezi sedmicí párů nechybí Jakub Furmánek s Vlastimilem Šolcem, kteří si připsali úspěšnou premiéru na předchozím šampionátu v Helsinkách. 

Šampionát se do Švýcarska vrací po deseti letech, a to s ambiciózním plánem

Švýcarsko hostilo vrcholnou akci již třikrát. V roce 1995 se v zemi helvetského kříže konalo mistrovství Evropy, na němž Češi pod vedením Jaroslava Markse obsadili pátou příčku. Dva následující šampionáty přinesly zcela odlišné výsledky. V roce 2004 slavil národní tým historické stříbro, o osm let později vypadl ve čtvrtfinále, a nakonec získal až sedmé místo. Sečteno a podtrženo, Češi dokázali ve Švýcarsku vybojovat své zatím nejlepší a nejhorší umístění na mistrovství světa.

Letošní mistrovství bude unikátní v tom, jak jej jeho pořadatelé pojali. Dali si totiž velmi ambiciózní cíl - uspořádat první klimaticky neutrální florbalový šampionát v historii. Jako měrná hodnota pro tak zvaný Green Goal posloužilo švýcarské federaci a IFF pražské mistrovství z roku 2018, které bylo dosud největším a nejúspěšnějším a pomohlo nastavit nové standardy na spoustě úrovních. Cílem je oproti čtyři roky starému šampionátu snížit stopu CO2 o polovinu. Díky tomu tak například některé týmy, včetně toho českého, využijí k dopravě do místa konání železnici, samozřejmostí je recyklace odpadů a jejich naprostá minimalizace, stejně jako podpora cestování veřejnou dopravou pro účastníky a návštěvníky mistrovství. V rámci celé akce navíc Švýcarská florbalová federace zapojila kluby do sběru použitého materiálu, ze kterého budou vyrobené ceny pro hráče, kteří se dostanou do All Stars týmu a také pro vítěze speciální Green Goal Award, která bude vyhlášená během šestého dne turnaje a obdrží jí nejlepší udržitelný klubový projekt. 

Program české reprezentace na MS

Česko - Lotyšsko
05. 11. 2022 | 13.30 | Swiss Life Arena, Curych 

Německo - Česko
06. 11. 2022 | 15.00 | Axa Arena, Winterthur 

Švédsko - Česko
07. 11. 2022 | 18.00 | Axa Arena, Winterthur 

Čtvrtfinále *
11. 11. 2022 | 15.00 | Swiss Life Arena, Curych 

Semifinále
12. 11. 2022 | 14.00/17.30 | Swiss Life Arena, Curych 

Finále/O 3. místo
13. 11. 2022 | 12.00/15.45 | Swiss Life Arena, Curych

* v případě přímého postupu do čtvrtfinále budou hrát Češi v tento den a čas 

Český tým řečí čísel

Věkový průměr: 26,0 let

Nováčci na MS: 1 (Kreysa).
2. účast: 8 (Martin Beneš, Besta, Forman, Gruber, Havlas, Hemerka, Punčochář, Šindler).
3. účast: 6 (Bauer, Delong, Kisugite, Krbec, Langer, Rýpar).
4. účast: 3 (Marek Beneš, Němeček, Tokoš).
6. účast: 2 (Jendrišák, Ondrušek). 

LIGOVÁ A TÝMOVÁ PŘÍSLUŠNOST
Česká republika
  • Mladá Boleslav 5
  • Tatran 4
  • Vítkovice 3
  • Sparta, Bohemians 2
  • Chodov 1 
Švédsko
  • Linköping 2
  • Kalmarsund 1
OČEKÁVANÉ MILNÍKY A POSUNY V TOP 5
  • Jendrišák - 140 bodů (chybí 3)
  • Tokoš - 100 bodů (chybí 7)
  • Langer - 60 bodů (chybí 1)
  • Delong - 50 bodů (chybí 2)
  • Rýpar - 50 bodů (chybí 3)
  • Jendrišák - 70 gólů (chybí 2)
  • Ondrušek - 60 gólů (chybí 5)
  • Jendrišák - 70 asistencí (chybí 1)
  • Ondrušek - 50 asistencí (chybí 5)
  • Marek Beneš - 50 zápasů (chybí 3)
  • Delong - 50 zápasů (chybí 6)
  • Jendrišák - posun na 1. místo (body, chybí 6)
  • Tokoš - posun na 5. místo (body, chybí 2)
  • Jendrišák - posun na 1. místo (góly, chybí 3)
  • Jendrišák - posun na 1. místo (nahrávky, chybí 3)
  • Ondrušek - posun na 4. místo (nahrávky, 1)
BILANCE SE SOUPEŘI
Lotyšsko
  • Celková: 12 zápasů, 10-0-0-0-2, skóre: 80:34.
  • Na MS: 7 zápasů, 5-0-0-0-2, skóre 42:20.
Německo
  • Celková: 14 zápasů, 14-0-0-0-0, skóre: 132:19.
  • Na MS: 5 zápasů, 5-0-0-0-0, skóre 55:7.
Švédsko
  • Celková: 50 zápasů, 2-1-1-0-46, skóre: 138:378.
  • Na MS: 8 zápasů, 0-0-0-0-8, skóre 16:59.

Pozn.: Zápasová bilance je ve formátu V-VP-R-PP-P.

Fotogalerie z tiskové konference
Podívejte se na rozhovory po tiskové konferenci:

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se