7:5
    Vojtěch KÚN
    (Jankovský)

Souboj titánů pro Čechy! Junioři uspěli v prvotřídním dramatu nad Finy

Také z druhého vystoupení na mistrovství světa juniorů bere Česko vítězství. A nutno říct, že urvalo skutečně velmi cenný úspěch. Junioři porazili v repríze finále z roku 2021 Finy 7:5 a přiblížili se postupu do semifinále. Pro české družstvo jde o třetí výhru nad hráči Suomi v historii šampionátu a osmou celkově.

Česko – Finsko 7:5 (3:1, 0:2, 4:2)

Česká reprezentace se spoléhala na totožnou sestavu jako o den dříve, kdy vstoupila do světového šampionátu vysokým vítězstvím nad Polskem. Tentokrát ale proti nim stanul mnohem náročnější soupeř, což naznačily již úvodní minuty duelu.

Češi museli brzy čelit i oslabení, právě během něj však unikl dopředu Martin Gattnar a po spolupráci s Adamem Zubkem vystřelil juniorům velmi cenný náskok. Finům ovšem stačily necelé dvě minuty, než gólově odpověděli a znovu platilo remízové skóre. Nicméně český tým následně zapnul směrem do útoku a trefami Daniela Chatrného se Šimonem Vavrouškem utekl do skvělého vedení 3:1.

Zato nástup do druhé fáze patřil Finsku, které poměrně brzy snížilo na kontaktní rozdíl a stále si tvořilo šance. V sedmadvacáté minutě tak přišlo srovnání, na něž se Česku nedařilo nijak odpovědět. Důležité bylo i ubráněné trestné střílení, kdy Adam Draslar výborně načasoval skok po míčku a nenechal zakončit Luukase Hyvärinena.

Pořádně drama se každopádně rozjelo v závěrečné části zápasu. Čeští junioři se sice vrátili do náskoku zásluhou Jakuba Bohuslávka, Finové ale zosnovali bleskovou otočku a vůbec poprvé v utkání vedli. Důležité však bylo, že i naši reprezentanti opět udeřili a v 53. minutě dal rozhodující branku Jakub Mühlfait. Úspěch potom upevnil do opuštěné sítě Vojtěch Kún.

V historii juniorského šampionátu je to teprve potřetí, co Česko nad Finy zvítězilo. Svěřenci trenéra Matěje Klucha mimo jiné navázali na své předchůdce z minulého reprezentačního cyklu, kteří ve finále domácího mistrovství světa v Brně porazili právě družstvo Suomi. Velkou měrou k druhé výhře na turnaji přispěl Draslar úspěšností zákroků přes 85 procent.

„Výhra vycházela z výborného výkonu brankáře, ale zároveň z podpory celého týmu. Kluci možná zužitkovali, že se proti Polsku prosadili ve větším počtu. Nyní nám zápas s Finy gólově odtáhla druhá pětka a nejdůležitější trefy v závěru přidala třetí lajna. Vyzdvihl bych tak komplexnost celého družstva,” poznamenal kouč Klucho.

Poslední překážkou skupinové fáze budou v pátek 28. dubna Lotyši. V případě, že by Češi zvládli i tento zápas vítězně, postoupili by do semifinále z prvního místa skupiny. Měření sil je na programu dopoledne od 10 hodin.

Sestava Česka: Draslar (Týc) – Wertheim, Petrák, Bohuslávek, Bílek, Jankovský, Mühlfait, Sedláček – Zubek, Palčinský, Gattnar – Chatrný, Vavroušek, Eliáš – Smutný, Fukala, Kún – Faksa, Votava.

Branky: 6. Gattnar, 15. Chatrný, 17. Vavroušek, 45. Bohuslávek, 50. Eliáš, 53. Mühlfait, 60. Kún – 8. Porttikivi, 22. Seppälä, 27. Heiska, 46. Jäppinen, 49. Hokkanen. Rozhodčí: Broman – Matti (Švéd.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:0. Diváků: 721. Zásahy brankářů: Draslar 30 – Liukkonen 15. MATCH CENTER | Aplikace IFF