{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Kilometrová výzva mezi regiony mě namotivovala, říká Olšánová

Kilometrová výzva mezi regiony mě namotivovala, říká Olšánová

Přidala se ke Kilometrové výzvě a za region Královéhradeckého a Pardubického kraje nasportovala úžasných 313 kilometrů. Celkově obsadila Sára Olšánová druhé místo a pomohla tak porazit regiony Ústeckého a Libereckého kraje a region Vysočina a Jižní Čechy. Florbalu se věnuje pět let. Ve Svitavách (TJ Svitavy) hraje za ženy a trénuje přípravku. Účastnila se regionálních výběrů. Startovala na Prague games za Bulldogs Brno a na Gothia cupu za FBC Dobruška. Je studentkou svitavského Gymnázia.​​​​

Sáro, gratulace ke skvělému výkonu. Máte ráda výzvy?
Děkuji. Nikdy jsem se žádné podobné oficiální výzvy nezúčastnila, ale tato kilometrová výzva mezi regiony mě hodně namotivovala a začala jsem vyhledávat podobné sportovní výzvy. Ráda sportuji, když to má nějaký cíl.

V jakých aktivitách jste sbírala kilometry?
Jelikož na svitavském stadionu máme ideální podmínky pro in-line bruslení, nejvíce kilometrů jsem nasbírala na bruslích. Když počasí přálo, tak jsem se také vydala na kolo a pár kilometrů přibylo i díky běhu.

Kolik kilometrů jsi zvládla nejvíc během jedné aktivity?
Myslím, že nejvíce jsem ujela necelých 30 kilometrů na kole.

Je nějaká sportovní výzva, která vás láká?
Zaujala mě výzva od Mezinárodní biatlonové unie, do které se určitě zapojím. Za každou aktivitu, kterou fanoušci biatlonu vykonají, dají peníze nadaci na vysázení stromů, takže člověk udělá něco pro sebe a zároveň pro zeměkouli. Navíc každý, kdo se chce zúčastnit, se může přihlásit do týmu vedeného nějakým úspěšným biatlonistou a týmy mezi sebou soutěží.

Proč jste si vybrala florbal? Jaké byly vaše začátky?
Florbal mě zaujal na školním turnaji pro 6. a 7. třídy, kde náš tým postoupil do okresního kola. Dlouho jsem přemýšlela, jestli začít hrát závodně, až mě můj starší bratr popostrčil a já zašla na první trénink. Ze začátku to se mnou trenéři měli těžké, protože jsem na florbalce moc zručná nebyla, ale snažila jsem se chodit na každý trénink, abych se zlepšovala. Teď jsem ráda, že to se mnou trenéři nevzdali a dávali mi prostor i v zápasech. V kategorii dorostenek i juniorek se Svitavy vždy praly o čelo tabulky i o celorepublikové play-off. Tak jsem ráda, že jsem mohla být součástí týmu.

Jaké bylo zahrát si na Gothia cupu?
Byl to pro mě úžasný zážitek a jsem moc ráda, že mi trenéři z Dobrušky dali šanci si ve Švédsku zahrát. Celý turnaj byl docela náročný, protože jsme odehrály velkou porci zápasů, ale odměnou pro nás bylo finále B, ve kterém jsme sice prohrály s Tatranem Střešovice, ale i tak to byl pro nás velký úspěch. Kdyby se mi naskytla tato možnost znovu, neváhala bych ji využít.

Stejně tak musel být zážitek zahrát si za Bulldogs Brno na Prague Games. Na co ráda vzpomínáte?
Ráda vzpomínám na rok 2019, kdy jsem se s juniorským týmem stejně jako na Gothii dostala do finále B. Byla to pro mě velká zkušenost, protože během turnaje jsem si zahrála proti špičkovým českým a zahraničním týmům, a dokonce i proti německé juniorské reprezentaci a švýcarské reprezentaci U15. Holky mají v Bulldogs skvělou partu a díky nim jsem mohla zažít tu pravou rivalitu mezi Brnem a Prahou na vlastní kůži.

Trénujete přípravku, budete se dál vzdělávat také v oblasti trenérství?
Ano, určitě se chci dále vzdělávat. Na podzim jsem se měla zúčastnit školení na trenérskou licenci C, které bylo bohužel zrušeno kvůli pandemii, ale určitě je to pro mě cíl do budoucna.

Máte nějaké sny, kam byste chtěla s florbalem dostat?
Většinu snů v roli hráče jsem si již splnila, ale určitě bych si do budoucna přála, aby se i přes vlnu odchodů ve Svitavách udržel tým žen. Kdyby se toto povedlo, určitě bychom si chtěly někdy v budoucnu zahrát 1. ligu a vybudovat dívčí mládežnické kategorie. A z pozice trenéra je mým snem, aby děti florbal bavil a vydržely u něj. Jednou bych chtěla být hlavním trenérem nějaké kategorie, předávat dětem svoje zkušenosti a vychovávat z nich dobré florbalisty.

BLACK ANGELS6
Tatran Střešovice9
VideoStatistiky Vstupenky
Navláčil PANTHERS OTROKOVICE9
FBC 4CLEAN Česká Lípa11
VideoStatistiky Vstupenky
ACEMA Sparta Praha7
1. SC TEMPISH Vítkovice 4
VideoStatistiky Vstupenky
TJ Sokol Královské Vinohrady4
FbŠ Bohemians6
VideoStatistiky Vstupenky
Předvýběr.CZ Florbal MB12
FBŠ Hummel Hattrick Brno1
VideoStatistiky Vstupenky
MITEL Florbalová akademie MB3
FBS Olomouc5
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV8
FbŠ Bohemians0
VideoStatistiky
Bulldogs Brno2
K1 Florbal Židenice7
VideoStatistiky
PSN Tatran Střešovice3
1. SC TEMPISH Vítkovice6
VideoStatistiky
FBC ČPP OSTRAVA12
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice0
VideoStatistiky