{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Konec velké éry: Tomáš Kafka definitivně uzavírá kariéru

Konec velké éry: Tomáš Kafka definitivně uzavírá kariéru

Stálice brankoviště v Tatranu i reprezentaci a jeden z posledních aktivně hrajících pamětníků stříbrného MS, Tomáš Kafka, po třiadvaceti letech ukončil svoji bohatou kariéru v nejvyšší soutěži. Dále se chce věnovat rodině a práci, sportu pak amatérsky.

Legendární Tomáš Kafka se rozhodl po dlouhé a úspěšné kariéře říct sbohem. Třiadvacet let podával dnes již devětatřicetiletý Kafka stabilně kvalitní výkony především v dresu střešovického Tatranu. Maskovaný muž s číslem 69 dlouho zvažoval další pokračování, nakonec se ale rozhodl pro konec na nejvyšší úrovni. Nyní chce svoji pozornost přesunout více ke své rodině a práci.

„Šlo o náročnost jiných rolí. Jedna věc je rodina, mám dvě děti, a právě ta tu moji tréninkovou zátěž hodně vnímá. Druhá věc je, že i má role v práci se za posledních několik let dost posílila, takže i pro mě to je náročnější. Navíc jsem vnímal, že má výkonnost pomalu klesala a řekl bych, že můj konkurent Michal Rebro byl letos lepší. Takže jsem si řekl, že v kombinaci těchto věcí bude adekvátní ukončit kariéru,“ přiznal.

Profesí manažer týmu několika desítek forenzních auditorů v nadnárodní společnosti si kvůli velkému vytížení již neumí představit svůj případný comeback. „Kdybych nepracoval a věnoval padesát hodin týdně pouze florbalu, přípravě a regeneraci, nebo měl časový fond navíc k dispozici, tak by se mi nejspíš podařilo sportovní kariéru protáhnout jako třeba Dominiku Haškovi do pětačtyřiceti,“ je přesvědčený.


Stříbro z MS 2004 považuje Tomáš Kafka za svůj největší florbalový úspěch, foto: Salibandyliito

Třináctinásobný mistr Tipsport Superligy s Tatranem však z florbalu nadobro neodchází, i nadále zůstává členem výkonného výboru florbalového oddílu Tatranu Střešovice, v plánu má občasné působení ve veteránském výběru po boku Vladimíra Fuchse či Milana Fridricha. A právě s nimi získal o víkendu třetí veteránský titul. „Vidím to jako zlatou tečku za letošní sezónou, i když jen u veteránů, kterým jsem takhle ke zlatu pomohl už potřetí. To už si asi žádá plnohodnotný vstup do veteránské kategorie,“ usmívá se a ví, že jej velká rozlučka s A-týmem teprve čeká. „Očekávání okolí jsou nemalá.“

Recept na zdraví: V dětství kombinace sportů a nepodceňovat strečink

I sebelepší hráč na sobě může v průběhu let pracovat a snažit se o zlepšení. Pokud mu ale nevydrží zdraví, nikdy nedosáhne plnohodnotných výsledků. Zdravotní patálie naštěstí Kafka řešit nemusel, během kariéry ho trápily jen drobné šrámy, větší zranění se mu ale vyhýbala. I to z něj dělalo fantoma brankoviště – soupeři si totiž mohli být jistí, že florbalový Dominátor naskočí do většiny utkání v sezóně. „Tělo mě v podstatě nikdy nezradilo. Nějaká drobná zranění jako přetržená šlacha v prstech byla, ale vždy to bylo maximálně na pár týdnů. Nejlepší prevence byla asi kombinace vícero sportů během celého dětství - mládí. Tělo nebylo jednostranně přetěžováno ve vývinu. Taky jsem se dost věnoval rozcvičce a strečinku.“

V měřítku českého florbalu se dá mluvit o konci jedné velké éry. Končí persona, které kromě třinácti titulů s Tatranem, s nímž spojil drtivou většinu kariéry, byl osmkrát vyhlášen brankářem sezóny, v roce 2006 navíc nejlepším brankářem světa. Ačkoliv nikdy s reprezentací nedosáhl na zlato, ve své sbírce má kromě bronzových medailí i stříbrnou z památného šampionátu v roce 2004. Do florbalového důchodu tak odchází jeden z posledních aktivně hrajících pamětníků tohoto historického výsledku. Úplně posledním je Michal Kotlas, který v Tipsport Superlize hraje za Chodov. 

„Když se podívám zpátky, není úplně nic, co by mi chybělo. Můžu být spokojený s tím, jak jsem se svým působením ve florbale naložil,“ říká spokojeně závěrem.

Tomáš Kafka v číslech
  • 116 zápasů v reprezentaci, poprvé v únoru 2000
  • 9x účast na MS, 47 zápasů
  • 1x stříbro (2004) a 2x bronz (2010 a 2014) z MS
  • nejlepší brankář světa 2006
  • 376 zápasů v základní části Tipsport Superligy
  • 136 zápasů v play-off Tipsport Superligy
  • 8 zápasů v play-down Tipsport Superligy
  • 13 titulů Mistra ČR s Tatranem Střešovice
  • 8x brankář sezóny v ČR
  • 14 zápasů v SSL za Balrog (12/2010 – 03/2011)

Více včetně vzpomínek najdete na www.tatranflorbal.cz

titulní foto: Ladislav Káňa

FBŠ Hummel Hattrick Brno8
Bulldogs Brno3
VideoStatistiky
FBŠ Hummel Hattrick Brno2
Bulldogs Brno3
VideoStatistiky
Bulldogs Brno3
FBŠ Hummel Hattrick Brno4
VideoStatistiky
Bulldogs Brno3
FBŠ Hummel Hattrick Brno4
VideoStatistiky
Technology Florbal MB3
1. SC TEMPISH Vítkovice 4
VideoStatistiky
TJ Sokol Královské Vinohrady3
K1 Florbal Židenice7
VideoStatistiky
K1 Florbal Židenice9
TJ Sokol Královské Vinohrady1
VideoStatistiky
K1 Florbal Židenice7
TJ Sokol Královské Vinohrady1
VideoStatistiky
1. SC TEMPISH Vítkovice7p
FAT PIPE FLORBAL CHODOV6
VideoStatistiky
FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň3
K1 Florbal Židenice6
VideoStatistiky