{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Společnost je orientována především na výkon

Společnost je orientována především na výkon

K výhře v hodnotě 10 000 Kč má v rámci soutěže Fair-play blízko i družstvo FBS Olomouc B, které v kategorii žen v Olomouckém a Moravskoslezském kraji vévodí průběžnému pořadí. Projekt, který si klade za cíl odměňovat nejslušnější týmy v regionálních soutěžích napříč čtyřmi věkovými kategoriemi v sedmi regionech (čtrnáct krajů po dvou), vzniká už třetím rokem pod záštitou Českého florbalu a České pojišťovny.

„Hráčům a hráčkám se vždy snažíme vysvětlit, že je přirozené hrát férově. Vyhrát jiným než čestným způsobem nebo porušením pravidel, ke kterému se v případě nepovšimnutí nepřiznáme, je naopak špatné. Taková výhra by je neměla těšit a podobné situace se snažíme eliminovat. Pokud se tohle ve sportu naučí, mohou to přenést do osobního života. Bohužel společnost je nyní primárně orientována na výkon a hrát podle pravidel není vždy takříkajíc in. O to složitější je tyto zkušenosti našim svěřencům předávat,“ říká trenér žen „B“ Zdeněk Cholek.

Obecně však oddíl vidí na soutěži i drobné mouchy. Fair-play index totiž podle šéftrenéra ženské sekce Martina Pejzla hodnotí jen trestné minuty na počet zápasů, což úplný obrázek o férovosti jednotlivých týmů nevytváří. „Je mi však jasné, že těžko bude na každý zápas jezdit člověk, který následně zhodnotí, jak se jednotlivé mančafty nebo dokonce hráči a hráčky chovali. Fair-play index je přesto spíše ukazatelem toho, jak týmy hrají – jestli faulují více nebo méně. Naším cílem je faulovat málo a pokud možno bez zbytečných zákroků, i když i takové fauly k samotné hře samozřejmě patří.“

Trend férovější hry u žen však trenér mužstva, které v současné době vede pořadí s indexem rovných 36.00, nevidí. „Zajímavá otázka, ale myslím, si že muži i ženy hrají podobně férově nebo zákeřně. Je to opravdu vždy na konkrétní osobě, jakým způsobem je vychovaná. Hlavním elementem jsou rodiče, trenéři a pak škola. Je to vždy prostředí a lidé, které vás formuje,“ dodává Zdeněk Cholek.

„Našim hlavním úkolem je vychovávat nejenom výkonostní sportovce, ale také osoby mající kladný vztah ke sportu po celý život. Fair-play je nedílnou součástí této výchovy. Soutěž jako takovou sice nijak zásadně nesledujeme, ale fakt, že se každý rok s nějakým družstvem dostáváme na přední příčky, ukazuje, že něco děláme správně,“ dodává Martin Pejzl.

A co by udělali s případnou výhrou? „S tou by si holky určitě dokázaly poradit,“ dodávají s úsměvem oba pánové.

Panthers Praha2
K1 Florbal Židenice6
VideoStatistiky
Tatran Střešovice2
FAT PIPE FLORBAL CHODOV12
VideoStatistiky
FbŠ Bohemians13
Crazy girls FBC Liberec5
VideoStatistiky
Bulldogs Brno6
FBC ČPP OSTRAVA11
VideoStatistiky
Ivanti Tigers Jižní Město10
FBS Olomouc0
VideoStatistiky
Tatran Teka Střešovice4p
ACEMA Sparta Praha5
VideoStatistiky
FBC Liberec1
Technology Florbal MB10
VideoStatistiky
FbŠ Bohemians9
TJ Sokol Královské Vinohrady3
VideoStatistiky
Sokoli Pardubice7
Hu-Fa PANTHERS OTROKOVICE10
VideoStatistiky
FBC 4CLEAN Česká Lípa9
BLACK ANGELS5
VideoStatistiky