Švýcarky neskutečným obratem doslova urvaly finále, Češky budou bojovat o bronz

V posledních minutách základní hrací doby český tým ztratil velmi dobře rozehrané semifinále mistrovství světa. Domácí Švýcarky dokázaly doslova nemožné: během sedmdesáti devíti vteřin srovnaly utkání z 2:6 na 6:6 a v prodloužení si vystřelily účast ve finále s konečným výsledkem 7:6. Češky v neděli nastoupí v boji o bronz proti Finkám.

Český tým skvěle vstoupil do semifinálového klání, když po sedmi minutách vedl 3:0. Náskok si vytvořil během několika desítek vteřin. Skóre otevřela Tereza Urbánková, když Češky zachránily nevydařenou standardku. Druhou branku ze samostatného nájezdu vstřelila Denisa Ratajová, která nahrávala také na třetí branku Elišce Krupnové. V úvodní dvacetiminutovce se tedy dařilo první formaci, Švýcarky nevyužily ani tlak v posledních minutách.

V druhé herní části se českému týmu povedlo slibný náskok nejen udržet, ale dokonce posílit. Nejprve Kamila Paloncyová dorazila za záda švýcarské brankářky vyraženou střelu Nely Kapcové. Po dvou minutách pak ještě Eliška Krupnová využila přesilovou hru. Švýcarkám se ale do konce třetiny povedlo umazat nulu na své straně, Isabelle Gerig proměnila švýcarské přečíslení. Švýcarsko se následně pokoušelo vyžít euforii a snížit český náskok hrou bez brankářky, poslední minuty ale strávilo hrou ve čtyřech. Česká přesilová hra tak přerušila jeho snahy.

Do poslední části si Češky přenesly část přesilovky, ale tentokrát ji nevyužily. Z první pětky se ale o pár minut později po všech útočnicí prosadila také obránkyně Nela Jiráková. Důležitým momentem bylo také úspěšné oslabení po vyloučení Martiny Řepkové, které český tým houževnatým výkonem bezpečně ubránil.

Švýcarky pod tlakem vysoké ztráty přitvrdily na hře, vyústilo to ale jen v další početní výhodu Češek. Tu však zkrátilo vyloučení kapitánky Krupnové. Po návratu vyloučené hráčky navíc Švýcarky opět odvolaly brankářku a svojí početní výhodu využily. Odvolávání brankářky ale stálo domácí tým další dvě trestné minuty, když do hry předčasně naskočila šestá hráčka. Opět ale přesilovou hru přerušilo české vyloučení.

Po odbráněné části oslabení dostal český tým šanci zvýšit své vedení dalším nájezdem, Švýcarky pro tuto příležitost ale vyměnily brankářku, Denisa Ratajová si druhou branku z trestného střílení nepřipsala.

Do konce utkání zbývaly dvě minuty, když přišlo něco, co nehádal asi nikdo. Vůči českému týmu krutých sedmdesát devět vteřin, během nichž se Švýcarsku velmi podobnými trefami – střelou z bezprostřední blízkosti po křižné přihrávce – podařilo srovnat stav téměř prohraného utkání.

V následném prodloužení pak navíc Švýcarkám Michelle Wiki vystřelila účast ve finále. Český tým si tak zahraje proti Finsku o bronzovou medaili.

Tatran Teka Střešovice00:00